Czas dla rodziny, czas na wspólne posiłki
Wspólne spożywanie posiłków to niezwykle istotne chwile. Takie momenty mają szczególne znaczenie dla tworzenia bliskich, rodzinnych relacji. Pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i móc spędzić czas z bliskimi na rozmowie. Ta szczególna atmosfera pozostaje w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych na długi czas. Ponadto takie momenty wpływają korzystnie na sferę fizyczną, emocjonalną i intelektualną dziecka.
Dzieci uczą się głównie poprzez obserwację innych, a zwłaszcza najbliższych. Dlatego też siadając razem z nimi do stołu dajemy im przykład prawidłowego i zdrowego spożywania posiłków. Efekty tego widoczne będą w ich dorosłym życiu. Wspólne jedzenie sprzyja bowiem kształtowaniu zdrowej, urozmaiconej diety, dzięki czemu obniża się ryzyko wystąpienia otyłości oraz innych zaburzeń odżywiania nawet o 35%! Ponadto badania naukowe dowodzą, że dzieci spożywające posiłki razem z rodziną uczą się jeść regularnie, co ma niezwykle korzystny wpływ nie tylko na ich układ trawienny, ale również na cały organizm.
Wspólne spędzanie czasu jest także niezwykle istotne dla nauki prawidłowych zachowań. Od podstawowych zasad, takich jak posługiwanie się nożem i widelcem, po odpowiedni ubiór i zwyczaje praktykowane przy stole.
Spożywanie posiłku to często również jeden z nielicznych momentów w ciągu pełnego obowiązków dnia, kiedy mamy okazję pogłębienia wzajemnych więzi i porozmawiania z dzieckiem o jego problemach. Niezwykle ważne jest również to, że posiłki mają charakter międzypokoleniowy. Sprzyjają opowiadaniu historii, zadawaniu pytań i dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami. Siadanie przy wspólnym stole bez wątpienia jednoczy. Znajdujemy się w jednym miejscu i robimy dokładnie to samo. Dzięki temu pogłębia się więź pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Dorośli angażują się w podawanie posiłków, a dzieci przyswajają sobie rodzinne zwyczaje, dzięki czemu wzmacnia się ich poczucie przynależności. Ponadto dzieci mogą brać aktywny udział w czynnościach związanych z przygotowywaniem jedzenia, dzięki czemu uczą się współpracy i utrwalają sobie swoją pozycję w rodzinie.
Pozytywny wpływ na sferę emocjonalną
Proza życia często łączy się z negatywnymi przeżyciami. Wspólne jedzenie sprzyja natomiast ich rozładowaniu. Rozmowy przy stole pomagają obniżyć poziom stresu, rozwiązać konflikty i uzyskać wsparcie w razie potrzeby. Sprzyjają również zrozumieniu drugiej osoby i poznaniu jej punktu widzenia. Ułatwia to wzajemną integrację, a co za tym idzie – daje poczucie bezpieczeństwa.
Rozwój intelektualny
Dzieci uczą się języka poprzez słuchanie. Wyłapują poszczególne słowa, łączą je z określonym kontekstem, a z czasem zaczynają powtarzać. Z wiekiem zaczynają zadawać pytania, rozwijają swoje umiejętności językowe, żartują i śmieją się razem ze swoimi bliskimi. Dzięki temu znacznie zwiększają się ich szanse na lepsze wyniki w nauce oraz ukształtowanie odpowiedniego poziomu życiowej zaradności. Spokojne rozmowy prowadzone przy stole dodatkowo wzbudzają ich ciekawość świata i rozbudzają chęć do zdobywania wiedzy.
Psychologiczne antidotum
Dzięki licznym czynnikom korzystnie wpływającym na psychikę wspólne posiłki pomagają również utrzymać dobre samopoczucie. Siadanie razem z rodziną przy stole minimalizuje ryzyko depresji i obniżonej samooceny. Sprzyja bowiem wzajemnemu wspieraniu, elastyczności w radzeniu sobie z problemami i kształtowaniu wrażliwości na potrzeby innych członków rodziny.
Nie można również zapomnieć o niewątpliwej zalecie wspólnych posiłków, jaką jest po prostu czysta przyjemność. Jedzenie w spokoju i rodzinnej atmosferze sprzyja poznawaniu nowych smaków, wspólnym planom i poprawie nastroju. Kto w końcu nie pamięta wspólnych wygłupów i dowcipów przy stole? Śmiało można więc powiedzieć, że uwaga poświęcona rodzinnemu spożywaniu posiłków z pewnością zaprocentuje!