Jak porozumieć się z niemowlakiem?
Wiele osób jest zdania, że niemowlęta już od pierwszych dni swojego życia mają nie tylko te podstawowe potrzeby: snu, pożywienia czy ciepła, ale i potrzebę porozumiewania się z nami. Oczywiście na swój własny sposób. Czy to prawda? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak się porozumieć z niemowlakiem.
Gesty, mimika, rodzaj płaczu – to właśnie poprzez te aspekty dziecko porozumiewa się z nami, gdy nie potrafi jeszcze mówić. Na początku trudno jest powiedzieć, dlaczego dziecko płacze: z głodu, z powodu mokrej pieluszki, a może z bólu? Po pewnym czasie rodzice zaczynają odróżniać jeden rodzaj płaczu od drugiego. Dzięki temu łatwiej jest odczytać potrzeby dziecka i je spełnić.
Obserwuj więc swoją pociechę uważnie już od pierwszych dni jego życia. Zwracaj uwagę na ton płaczu, intensywność zaciskania rączek czy wierzganie nóżkami.
Czy zauważyłeś, że już nawet kilkumiesięczne dziecko jest w stanie używać pewnych gestów w określonych sytuacjach? Mowa przede wszystkim o znanych każdemu słowach ‘pa, pa’, którym towarzyszy gest machania dłonią lub zamykania i otwierania rączki. Dziecko obserwuje i naśladuje ruchy swoich rodziców. Dzięki temu rozumie i zapamiętuje, że w danej sytuacji powinien wykonać dany ruch, by osiągnąć pożądany rezultat: dostać jeść, pić czy uścisk od rodzica.
Te gesty to tzw. bobomigi. Ich twórca zaobserwował, że dzieci w rodzinach niesłyszących znacznie szybciej zaczynają komunikować z powodzeniem swoje potrzeby. Okazało się, że mówiąc do dziecka i jednocześnie wykonując gesty, uczy się ono jeszcze szybciej.
Dziecko może nauczyć się nawet kilkudziesięciu gestów. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy wprowadzać je wszystkie jednocześnie. Najlepiej skupić się w danym miesiącu na kilku z nich, konsekwentnie powtarzając w określonych sytuacjach, nie rezygnując oczywiście z ciągłego mówienia do dziecka. Jeśli zacznie sam ich używać, można zacząć wdrażać w życie kolejne. Jakich gestów można jeszcze nauczyć kilkumiesięczne dziecko?
Bobomigi to gesty, które umożliwią Ci komunikację z Twoim jeszcze niemówiącym bobasem. Najpopularniejszym z nich jest ‘pa, pa’ i zna je każdy rodzic oraz jego dziecko.
Ale to nie wszystko, istnieją również inne gesty, które możesz wykorzystać w codziennych sytuacjach.
Oto kilka z nich oraz sposoby, na ich pokazanie:
To gesty, które możesz dostosować do swoich preferencji. Jeśli masz inny pomysł, by wyrażać daną czynność, śmiało możesz go stosować.
Czy warto porozumiewać się z dzieckiem poprzez gesty? Oczywiście, że tak. Oto kilka powodów, dla których wprowadzenie takiej komunikacji jest dobrym pomysłem.
Komunikacja za pomocą gestów to:
Mówcie do dziecka i migajcie jednocześnie. Róbcie to konsekwentnie, a bobas z pewnością szybko zrozumie, o co chodzi i zacznie sam stosować bobomigi.
Komunikacja to w dużej mierze słowa. Jak więc mówić do dziecka? Specjaliści od dawna podkreślają, by komunikując się z dzieckiem, nie seplenić. Takie zachowanie może utrwalić u niego nieprawidłowe wzorce mowy. Lepiej również ograniczyć używanie zbyt wielu zdrobnień.
A czy można używać w komunikacji z dzieckiem tak zwanego języka dziecięcego? Opinie na ten temat są podzielone. O ile słowa wymawiacie poprawnie, nie musicie całkowicie – w chwilach szczęścia czy ekscytacji – rezygnować z mówienia w języku dziecka. Ważne jest natomiast, by mówić do swojej pociechy jak najwięcej. Opisujmy to, co robimy i widzimy.
Bardzo ważną rolę odgrywa również czytanie. Nawet jeśli uważasz, że czytanie bajki dziecku nie ma sensu, bo przecież i tak nie jest w stanie jeszcze zrozumieć jej sensu, nie rezygnuj z tego. Niech czytanie stanie się wieczornym rytuałem, który będzie spajać Waszą więź.