,,Serce do serca”, czyli chustonoszenie dzieci
,,Serce do serca”, czyli chustonoszenie dzieci
Chustonoszenie to trend, który coraz częściej można zaobserwować wśród młodych rodziców, a zwłaszcza wśród tych, którzy wyznają ideę rodzicielstwa bliskości. O zaletach tej metody noszenia opowiada Magdalena Cichońska, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, ekspert marki Mama i ja.
Chustonoszenie to metoda polegająca na ,,motaniu” chust, czyli wiązaniu ich na ciele opiekuna. Tak powstałe nosidełko umożliwia wygodną, a także swobodną możliwość przemieszczania się z dzieckiem, bez konieczności korzystania z wózka, który w wielu sytuacjach może okazać się nieporęczny. Co więcej, chusty to doskonały sposób zapewnienia dziecku ciągłej bliskości, co w naturalny sposób buduje więź z opiekunami oraz daje poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch staje się spokojniejszy i mniej płaczliwy.
U rodziców na piersi
Noszenie dzieci w chustach przynosi maluchom wiele korzyści związanych zarówno z ich emocjonalnym, jak i fizycznym rozwojem. Pozycja, jaką w niej przyjmują, sprawia, że mogą poznawać świat z różnych perspektyw, nie tylko z pozycji leżącej. Mają również możliwość bezpośredniej obserwacji reakcji dorosłych na różnorodne sytuacje dnia codziennego. Dzięki temu uczą się rozpoznawać ich nastroje i różnorodne zachowania oraz oswajają się z bodźcami płynącymi z otoczenia zewnętrznego. Ponadto, noszenie działa również stymulująco na rozwój stawów biodrowych, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia dysplazji.
Z maluchem na plecach
Wiązanie, czy tzw. motanie chust, to umiejętność, której warto nauczyć się nie tylko ze względu na dziecko, ale również z troski o własny kręgosłup. Chustonoszenie wspiera prawidłową postawę noszącego i aktywizuje mięśnie dna miednicy. Metoda ta jest polecana szczególnie mamom – sprzyja wydzielaniu prolaktyny, w związku z czym wspomaga laktację. Na koniec warto dodać, że dzięki solidnemu wykonaniu, chusta po okresie noszenia może zostać wykorzystana na wiele innych sposobów – jako hamak, szal, a nawet jako materiał na torebkę lub saszetkę, idealną do schowania małej wody na spacer z dzieckiem.