Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu
Pierwszy rok w życiu dziecka nazywany jest okresem niemowlęcym i to w tym czasie w organizmie zachodzi wiele ważnych i dynamicznych zmian. Każdy dzień przynosi coraz większy rozwój fizyczny i umysłowy, a niemowlę ewoluuje z miesiąca na miesiąc. Znajomość przebiegu rozwoju w tym okresie pozwala rodzicom szacować postępy maluszka i wstępnie rozpoznawać zaburzenia rozwojowe.
Pierwszy miesiąc
W pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecko charakteryzuje się niestandardowym wyglądem, który nierzadko zaskakuje świeżo upieczone mamy. Maluszek często ma zniekształconą i nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała główkę, cienką, zaróżowioną i pomarszczoną skórę oraz opuchnięte powieki. Zdarza się, że na twarzy noworodka pojawiają się zaskórniaki, spowodowane niedojrzałą pracą gruczołów potowych. Są to standardowe objawy towarzyszące pierwszemu miesiącowi życia, które w najbliższym czasie znikną i nie warto się nimi przejmować. Dziecko od początku żwawo porusza rączkami i nogami, a jego ciało silnie reaguje na bodźce, jak np. połaskotanie czy pogłaskanie. W tym okresie maluch może przybrać na wadze około 600 gramów i urosnąć o 2 centymetry.
Drugi miesiąc
Drugi miesiąc życia niemowlaka przynosi diametralne zmiany. Noworodek, który jeszcze przed chwilą większość czasu spędzał na spaniu, zmienia się w ciekawego świata młodego człowieka, który potrafi już rozpoznać twarz swojej mamy i obdarować ją przy tym szczerym uśmiechem. To czas, w którym wszystko staje się interesujące – w szczególności twarze otaczających ludzi oraz szlifowanie umiejętności podnoszenia główki (dziecko potrafi podnieś ją już nawet na 10 sekund). Mózg maluszka doskonali widzenie obuoczne, a z końcem drugiego miesiąca pojawiają się pierwsze wypowiedziane spółgłoski.
Trzeci miesiąc
Na tym etapie nasz maluch próbuje nawiązać z nami kontakt i coraz lepiej mu to wychodzi. Rozdawanie rozmiękczających serca uśmiechów jest na porządku dziennym, dziecko zaczyna reagować na to, co do niego mówimy. Niemowlę chętnie poznaje swoje ciało, poprzez dotyk nóżek, brzuszka czy ramion. W tym okresie warto zwrócić na wkładanie rączek do buzi i hamować ten odruch.
Czwarty miesiąc
Dziecko waży już średnio dwa razy tyle, co w momencie urodzenia. Pierwszy raz mamy okazję usłyszeć głośny śmiech, który jest jednym ze sposobów komunikowania się ze światem. W czwartym miesiącu mięśnie są już na tyle rozwinięte, że maluszek potrafi utrzymywać pionowo główkę przez długi czas podczas brania na ręce czy leżenia na brzuszku. Możemy wypracować już ustabilizowany rytm dnia, w który wprowadzimy dwie-trzy drzemki dziennie.
Piąty miesiąc
W piątym miesiącu dziecko jest już o około 10 centymetrów dłuższe, niż w momencie urodzenia. Potrafi się już turlać i pełzać czy zrobić mostek. Widoczna jest coraz większa sprawność zarówno fizyczna, jak też intelektualna. To czas wypowiadania pierwszy sylab i moment, w którym może pojawić się ząbkowanie.
Szósty miesiąc
Dziecko potrafi już swobodnie obrać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Zmienia się żywienie maluszka – zaczyna się jedzenie zupek, przecierów, picie marchwiowych soczków. To moment, w którym poszczególne dzieci zaczynają rozwijać się w swoim tempie i można tu zauważyć znaczące różnice.
Siódmy miesiąc
Prawidłowa waga w tym czasie to około 8-9 kg, natomiast wzrost wynosi średnio 65 centymetrów. Dziecko zaczyna pełzać do tyłu, utrzymując jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. W siódmym miesiącu maluszek uczy się gryzienia i żucia, a nierzadko zdarza się, że potrafi już też reagować na swoje imię.
Ósmy miesiąc
To przełomowy moment w rozwoju dziecka, w którym warto zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przed dziećmi, jak np. blokady na szafki i szuflady. Mamy bowiem do czynienia z raczkowaniem, które pozwala przedostać się maluchowi w każde miejsce, o jakim tylko zamarzy. Ósmy miesiąc to też coraz wyraźniejsza komunikacja – gesty, gaworzenie i pokrzykiwanie pomaga w przekazaniu aktualnych zachcianek i potrzeb. To moment, w którym możemy się spodziewać, że nasz mały bohater zacznie siadać.
Dziewiąty miesiąc
Siadanie mamy już opanowane do perfekcji. Zaczyna się stawanie na dwóch nóżkach i powolne przymierzanie do nauki chodzenia. Proporcje ciała niemowlaka zmieniają się – główka jest mniejsza w stosunku do reszty ciała, a kończyny stają się dłuższe. Dziecko zaczyna rozumieć znaczenie niektórych słów i wykazuje się coraz większym sprytem i zwinnością.
Dziesiąty miesiąc
Maluszek może się już pochwalić znakomitą sprawnością fizyczną – prosto siedzi, szybko raczkuje i często ćwiczy równowagę. Zdarza mu się naśladować gesty i mimikę osób z najbliższego otoczenia.
Jedenasty miesiąc
To czas, w którym często jesteśmy świadkami prób wstawania na proste nogi. Widoczne są coraz większa pewność i zadowolenie dziecka wynikające ze stania w pozycji pionowej. Chęć wykonania pierwszego samodzielnego kroku jest ogromna i maluch nieustająco próbuje sprostać temu wyzwaniu. Zazwyczaj jest to bezskuteczne, a pierwsze kroki stawiane są około trzynastego – czternastego miesiąca.
Dwunasty miesiąc
W dwunastym miesiącu waga jest średnio trzykrotnie większa, od tej w momencie narodzin. Maluszek może pochwalić się już nawet sześcioma zębami i wypowiada swoje pierwsze w życiu słowa.