Rączki i stópki w buzi niemowlaka – czy jest się czym martwić?
Niemowlaki są niezwykle zainteresowane poznawaniem swojego ciała – z kończynami górnymi i dolnymi na czele. Koło 6. miesiąca życia do zaślinionych paluszków i piąstek malucha dołączają również jego stópki. By takie eksploracje były możliwe, pociecha dokonuje najdzikszych wygibasów, co niejednokrotnie martwi jej rodziców. Czy słusznie? Absolutnie nie! Za chwilę opowiemy Wam, dlaczego nie ma się czym niepokoić.
Dlaczego maluch wkłada do buzi rączki?
Odruch ssania kciuka wykształca się u dziecka już w życiu płodowym, a zanika w sposób naturalny ok. 2. roku życia. Po narodzinach niemowlę zaczyna także lizać, gryźć i cmokać – najpierw całe piąstki, a potem paluszki. Poza nieustannie oślinionymi rękawkami ubranek nic tutaj nie powinno Was niepokoić. Wkładanie do buzi rączek wcale nie oznacza, że maluszek jest głodny albo niespokojny – wręcz przeciwnie!
To naturalny i bardzo potrzebny odruch. Dlaczego?
A co z bakteriami?
Wielu rodziców obawia się o to, że wkładając do buzi rączki (a potem gryzaki czy zabawki), maluch przeniesie do swojego organizmu bakterie. Nie jest to oczywiście wykluczone. Pamiętajcie jednak, że dzieci nie rozwijają się najlepiej w całkowicie sterylnych warunkach. Minimalny kontakt z bakteriami jest im bardzo potrzebny. Słowo klucz to oczywiście „minimalny”.
Stópki w buzi maluszka
O ile sięganie rączkami do buzi przychodzi niemowlakowi naturalnie bardzo wcześnie, o tyle wkładanie do buzi stópek to ukoronowanie całego skomplikowanego procesu rozwojowego związanego z tzw. koordynacją oko-ręka-stopa.
Wszystko zaczyna się ok. 4. miesiąca życia – wtedy maluch jest w stanie chwytać dłońmi za kolana i zaczyna wykształcać w sobie czynności antygrawitacyjne (czyli podnosić kończyny wbrew sile grawitacji). Miesiąc później sięga już za stopy i potrafi je podciągać w stronę buzi po linii przekątnej (czyli prawa ręka sięga po lewą stópkę – i na odwrót). I wreszcie – ok. 6. miesiąca zaczyna wkładać stópki do buzi.
Dlaczego to odruch tak korzystny dla rozwoju Waszej pociechy?
Kiedy macie powody do niepokoju?
Tak jak wspomnieliśmy, wkładanie przez malucha rączek czy stópek do buzi to całkowicie normalny, a wręcz konieczny element prawidłowego procesu rozwoju. Jest jednak kilka kwestii, na które powinniście zwrócić uwagę.
Obserwujcie, czy Wasz maluch:
Jeśli któraś z tych sytuacji nagminnie się powtarza, udajcie się z maluszkiem do lekarza lub dziecięcego fizjoterapeuty, by rozwiać swoje obawy i np. rozpocząć ewentualne ćwiczenia.