Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?
Istnieje wiele względów, które należy wziąć pod uwagę planując zajście w ciążę. Zastanawiając się nad podjęciem tej decyzji wykazujemy się przecież odpowiedzialnością oraz troską o maleństwo, które ma się pojawić w naszym życiu. Nie należy jednak odkładać tej decyzji w nieskończoność, w tym przypadku bowiem czas może nie być naszym sprzymierzeńcem.
O tym, czy dany czas jest dla nas najlepszym na zajście w ciążę decyduje kilka czynników:
Gotowość biologiczna
Większość kobiet posiada zdolność do zajścia w ciążę już około trzech lub czterech lat po pierwszej miesiączce. Jednak gotowość fizyczna nie oznacza gotowości psychicznej. W dzisiejszych czasach obserwuje się wręcz przesunięcie w czasie momentu podjęcia decyzji o wydaniu na świat potomka, przedkładając nad nim chociażby podniesienie statusu społecznego w celu zabezpieczenia jego przyjścia na świat.
Wiek
Optymalnym przedziałem wiekowym na pierwszą ciążę i poród, jest według lekarzy moment pomiędzy 25-tym a 29-tym rokiem życia – organizm kobiety jest wtedy pełen sił witalnych. Co więcej w szczycie płodności, ciążę oraz poród najprawdopodobniej zniesie dobrze, a dzięki temu szybciej wróci do normy po narodzinach. Kobieta w tym wieku ma już także pewne doświadczenie życiowe, co wzmaga jej poczucie gotowości. Po 30-tym roku życia płodność zaczyna spadać, na szczęście proces ten jest dosyć powolny. Gdyby jednak zaistniała konieczność leczenia niepłodności, szanse osiągnięcia sukcesu są większe niż u kobiet starszych. Należy także pamiętać, że w przypadku rozpoznania niepłodności leczenie rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od pojęcia starań. Przekroczenie 35-tego roku życia wiąże się z dość dynamicznym spadkiem płodności. Zwiększa się wtedy dwukrotnie ryzyko nadciśnienia krwi w ciąży, a także zwiększona częstotliwość występowania cukrzycy ciążowej, szczególnie, jeżeli u kobiety jeszcze przed zapłodnieniem występowała nadwaga. Podczas ciąży mogą pojawić się także powikłania – zwłaszcza, jeśli jest to pierwsze dziecko. Wzrasta też prawdopodobieństwo porodu poprzez cesarskie cięcia (najczęściej z powodu zbyt długo przebiegającej drugiej fazy porodu, a także dlatego, że więzadła i struktury miednicy nie są już wystarczająco elastyczne). Po 40-tym roku życia, prawdopodobieństwo zapłodnienia jest dużo mniejsze (około 5%). Systematycznie również wzrasta ryzyko pojawienia się wad wrodzonych, jak np. zespół Downa.
Gotowość emocjonalna
Dobrze jest, gdy para decydująca się na dziecko jest już w mocno ustabilizowanym związku. Decyzja o powiększeniu rodziny powinna być bowiem świadomą decyzją obojga partnerów. Strach i niepokój może mieć negatywny wpływ zarówno na związek, jak i na samą ciążę. Nie należy także myśleć, że pojawienie się dziecka umocni więzi pomiędzy partnerami. Jeśli związek jest fazie kryzysu, najlepiej uporać się z nim zanim zdecydujemy się na staranie o potomka. Ciąża, poród, a także pierwsze miesiące życia dziecka to czas wielu emocji i wyzwań. Dla niektórych związków może być to napięcie nie do udźwignięcia. Dlatego tak ważnym jest, by być siebie i swojej decyzji pewnym.
Kariera
Priorytet dla przyszli rodziców stanowi najczęściej ustabilizowana sytuacja materialna. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy chciałby zapewnić swojemu potomstwu optymalne warunki do życia oraz rozwoju. Pewne i stabilne stanowisko pracy z długoterminową umową sprawia, że rodzice nie są obarczeni obawą o przyszłość swojej rodziny i nie widzą przeszkód na drodze do jej powiększenia. Oczywiście większość przyszłych rodziców, chciałoby, aby ich wypłaty i świadczenia były możliwie jak najwyższe, dlatego w tym celu decyzja o zajściu w ciążę często przekładana jest na czas osiągnięcia awansu zawodowego. Należy jednak pamiętać, że proces ten bywa długotrwały, w wyniku czego można przekroczyć granicę, zalecanego przez lekarzy, optymalnego wieku zajścia w ciążę.
Jak widać podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny wiąże się z rozpatrzeniem przez rodziców wielu aspektów ich życia. Rodzina spodziewająca się dziecka powinna być na nie przygotowana pod względem biologicznym, psychicznym oraz materialnym. Najważniejszym jest jednak, aby rzeczywiście pragnąć dziecka, to bowiem pozwoli przezwyciężyć wiele niedogodności.