Jak wybrać idealną nianię dla dziecka?
Powrót mamy do pracy do wielkie wydarzenie, zarówno w życiu rodziców, jak i maluszka. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie niani, która jest nową i początkowo obcą osobą dla dziecka. Jednak to właśnie z nią nasz szkrab będzie spędzał czas, gdy nas nie będzie w domu. Podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć i na co zwrócić uwagę, aby wybrać idealną nianię dla swojej pociechy.
Na początku musimy ustalić godziny pracy oraz obowiązki potencjalnej niani. Zastanówmy się w jakie dni tygodnia oraz o jakiej porze potrzebujemy pomocy opiekunki. Czy mają to być stałe czy też elastyczne pory. Czy mają obejmować jedynie dni pracujące, czy również weekendy i wieczory. Następnie określmy zakres zadań. Optymalnie, aby zajmowała się tylko naszym szkrabem, bez gotowania lub sprzątania domu. Dzięki temu więcej czasu i uwagi będzie mogła poświęcić naszemu dziecku. Ponadto warto również zrobić listę tolerowanych i zupełnie nieakceptowalnych przez nas cech i zachowań u takiej osoby, co znacznie ułatwi nam wybór odpowiedniej kandydatki bądź też kandydata.
Wszystkie swoje wymagania odnośnie niani spiszmy i zamieśćmy w ogłoszeniu. Sami możemy umieścić stosowny komunikat w Internecie albo skorzystać z dedykowanych portali, które zrzeszają nianie. Sprawdzony sposób na znalezienie opiekunki to również podpytanie znajomych i rodziny, którzy niedawno korzystali z takich usług. Być może akurat mogą polecić kogoś kompetentnego, zaufanego i sympatycznego. Pamiętajmy, aby opiekunki dla dziecka zacząć szukać na długo przed tym, jak będzie nam potrzebna, np. z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Gdy już znajdziemy osobę, która spełnia nasze wymagania, zaprośmy ją na rozmowę do naszego domu. Najlepiej, aby spotkanie odbyło się w obecności malucha. Dzięki temu nie tylko uzyskamy odpowiedzi na swoje pytania, ale przede wszystkim zobaczymy, jak niania i dziecko czują się w swoim towarzystwie oraz jak wzajemnie na siebie reagują. Podczas rozmowy warto spytać przyszłą opiekunkę, m.in. o wcześniejsze doświadczenie w tej pracy, referencje, poprzednich pracodawców i podopiecznych oraz o sposób, w jaki radzi sobie w sytuacjach kryzysowych i losowych. Ustalmy także, czy nie ma problemów zdrowotnych i czy nie pali papierosów. Jeśli coś nie gra nam na tym etapie, lepiej zrezygnować z takiej kandydatki.
Jeżeli rozmowa z potencjalną opiekunką przebiegła pomyślnie, zaproponujmy parę dni adaptacyjnych. Dzięki temu zobaczymy, jak niania radzi sobie z naszą pociechą w praktyce. Aby dziecko mogło oswoić się z opiekunką, zostawmy ich samych na ok. 20 minut, a sami udajmy się, np. do pokoju obok. Obserwujmy sytuację i reagujmy, gdy dzieje się coś złego. Kolejne spotkania należy stopniowo wydłużać, a na końcu zostawić malucha samego z nianią na cały dzień.
Nasz zadowolony maluch jest najlepszą rekomendacją dobrze wykonanej pracy. Po czym to poznać? Przede wszystkim dziecko nie stresuje się rano przed przyjściem opiekunki i nie płacze, a wręcz czeka, kiedy się z nią spotka. Co więcej, jest także uśmiechnięte po powrocie mamy do domu oraz chętnie opowiada, co robiło w ciągu dnia, w co się bawiło, o czym rozmawiało, czego się nauczyło.