Jak urządzić pokój nowego członka rodziny?
Zorganizowanie niemowlęcego pokoju to nie mały stres i zagwozdka zwłaszcza dla młodych rodziców. Czym kierować się przy aranżacji, co wziąć pod uwagę i jak sprawić, by sypialnia maluszka była nie tylko komfortowa i estetyczna, ale też praktyczna?
Urządzanie pokoju niemowlaka to zarazem jedna z najprzyjemniejszych, jak i najbardziej wymagających czynności, które stoją przed przyszłymi rodzicami. Z jednej strony bardzo chcemy, aby pokój maleństwa był ładny, dziecko czuło się w nim dobrze i miało wygodę. Z drugiej zaś pojawia się mnóstwo pytań i refleksji odnośnie tego, jak właściwie się za to zabrać? Po pierwsze, warto zdać sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak „idealnie”, a organizowanie sypialni maleństwa ma być dla nas przyjemnością, a nie stresem. Po drugie należy zachować umiar. Po trzecie, pomyśleć też o sobie i zaaranżować pokój nie tylko schludnie i komfortowo, ale też praktycznie.
Pierwsze miesiące życia pociechy to wyjątkowo wymagający czas dla rodziców. Nieprzespane noce, przyzwyczajanie się do nowej sytuacji, nauka pielęgnacji, wypracowywanie rytmu dnia… To wszystko składa się na to, że niekiedy brakuje nam energii i jedyne o czym marzymy to chwila odpoczynku. Te aspekty warto wziąć pod uwagę aranżując pokój dziecka i uwzględnić kilka rzeczy, które usprawnią funkcjonowanie z nowym domownikiem:
Przedmioty, które powinny znaleźć się w pokoju niemowlaka to łóżeczko, przewijak, wygodne miejsce do karmienia np. fotel i komoda lub szafa, która pozwoli zgromadzić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką. Bardzo istotne jest, by każdy z tych mebli posiadał odpowiednie atesty, spełniające europejskie normy. Na opakowaniu powinien widnieć atest PTA – to da nam gwarancję, że produkt, na który chcemy się zdecydować jest bezpieczny dla dziecka.
Łóżeczko i materac, muszą być najwyższej jakości. To od nich będzie zależał komfortowy i zdrowy wypoczynek naszego maleństwa. Rozróżniamy dwie podstawowe wielkości łóżeczek – 60/120 cm i 70/140 cm. Druga opcja jest o tyle ciekawa, że pozwala po czasie przekształcić je w tapczanik odpowiedni dla kilkuletniego dziecka. Praktycznym rozwiązaniem jest opuszczany bok, który daje możliwość dostawienia łóżeczka do naszego łóżka i karmienia bez konieczności wstawania. Materac powinien być średniotwardy i bezstrefowy – takie parametry będą najbezpieczniejsze dla kręgosłupa naszego maleństwa.
Komoda przede wszystkim powinna być bardzo pojemna. To w niej będziemy przechowywać wszystkie niezbędne przedmioty, od ubranek, bielizny i zabawek dziecka, po kosmetyki, leki i pieluszki. Dobrze, gdy znajduje się blisko przewijaka lub stanowi jego integralną część.
Przewijak musi być odpowiednio doświetlony i umiejscowiony tak, aby umożliwiał szybkie sięgnięcie po pieluszki i kosmetyki.
Najczęściej otoczenie dziecka jest bardzo kolorowe. Ubranka, zabawki, pościel czy ozdoby w pokoju – wszystko okraszone jest w intensywne barwy. Z tego względu warto postawić na jasne, pastelowe, a nawet białe ściany. Stworzą one neutralne tło, do którego będą pasować nawet najbardziej barwne i wzorzyste akcesoria i dodatki. Ponadto, będą działać relaksująco i wyciszająco, tworząc atmosferę bezpieczeństwa. Jasne ściany będzie też łatwiej i szybciej przemalować i dopasować do potrzeb starszego dziecka.