Jak uporać się z gorączką u dziecka?
Wypieki na buźce, przyspieszony oddech i rozdrażnienie – to tylko niektóre objawy wskazujące na gorączkę u maluszka. Rodzice, widząc je, powinni wykazać się wzmożoną czujnością i podjąć odpowiednie kroki. Co zrobić, gdy dziecko jest rozpalone i jak zbić gorączkę domowymi sposobami? O tym w dzisiejszym artykule.
W odróżnieniu od dorosłych, małe dzieci nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić co się z nim dzieje. A okazuje się, że przyczyn gorączki może być wiele… Stan podgorączkowy najczęściej wywołują wirusy lub bakterie. Podobnie jak u dorosłego: maluszek mógł zarazić się grypą, mogło dopaść go przeziębienie lub zapalenia ucha. Gorączka towarzyszy chorobom zakaźnym wieku dziecięcego np. różyczce, śwince i ospie wietrznej. Podwyższona temperatura ciała może pojawić się również w czasie ząbkowania lub być następstwem szczepienia.
By wstępnie ocenić, czy dziecko ma gorączkę można przyłożyć usta do jego skroni. Jeśli czujemy, że ciało jest rozpalone, a do tego widzimy wypieki na twarzy naszej pociechy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z gorączką. Żeby mieć pewność powinniśmy sięgnąć po termometr – najlepiej elektroniczny, który najszybciej wskaże temperaturę. U dzieci do 3 roku życia i niemowląt sprawdzi się termometr doodbytniczy, u maluchów w wieku 3-5 lat zaleca się mierzyć temperaturę w uchu, natomiast w przypadku starszych dzieci pod pachą. Trzeba pamiętać, że prawidłowa temperatura w odbytnicy powinna wynosić 37,1 stopnia Celsjusza. Co ważne, w przypadku dziecka zaczynamy zbijać temperaturę dopiero w momencie, kiedy przekroczy ona 38 stopni Celsjusza.
Jednym ze sposobów obniżenia temperatury jest zastosowanie letnich okładów na czoło, kark, bądź nadgarstki dziecka. Najszybszym sposobem będzie zamoczenie ręcznika w chłodnej wodzie. Jeśli dziecko nie ma drgawek, można wykąpać je w wodzie o temperaturze niższej o 2 stopnie Celsjusza od temperatury jego ciała. Należy przestrzegać tej zasady, ponieważ zimniejsza woda może niekorzystnie wpłynąć na organizm i przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Do zbicia gorączki posłużyć mogą także napary ziołowe – zwłaszcza te z lipy, malin i jeżyn. Ciepła herbata rozgrzeje ciało, a zioła w naturalny sposób pomogą zwalczyć infekcję. Zioła nie zadziałają jednak w każdym przypadku, dlatego w domowej apteczce nie może zabraknąć czopków i leków przeciwgorączkowych dostosowane do wieku naszej pociechy.
Pamiętajmy, że organizm najlepiej regeneruje się podczas snu, dlatego powinniśmy zadbać o ciszę w domu, by maluch mógł spokojnie zasnąć w ciepłej pościeli i dobrze przewietrzonym pokoju.
O ile stany podgorączkowe można próbować zbić domowymi sposobami, tak powyżej 39 stopni Celsjusza rodzice powinni niezwłocznie udać się do lekarza! Należy pamiętać, że gorączka to poważny objaw i nie należy go lekceważyć nawet w najniższym stadium. Oprócz domowych sposobów, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który dokładnie zbada dziecko i przepisze odpowiednie leki.
Podwyższona temperatura ciała sprawia, że dziecko poci się, przez co traci ważne dla organizmu elektrolity i wodę. Dlatego też tak istotne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Należy więc podawać mu dużo płynów, najlepiej wody źródlanej dopasowanej do potrzeb najmłodszych np. Mama i ja. Popijać ją powinny małymi łykami w trakcie całego dnia.