Jak rozwijać pasje u dzieci?
Pasje nadają życiu sens – ta zasada dotyczy nie tylko nas, dorosłych, ale również najmłodszych. W przypadku dzieci realizowanie zainteresowań może okazać się co najmniej doskonałym motorem do rozwoju, a w niektórych przypadkach wręcz przepustką do świetlanej zawodowej przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by wspierać swoją pociechę w podążaniu za jej pasją. Dziś podpowiadamy, jak robić to mądrze.
Kiedy zacząć?
Jak najwcześniej! Ale uwaga: nie traktujmy sprawy zbyt serio. Kilkuletnie dzieci nie znają takich pojęć, jak „ambicja”, „dążenie do celu” czy „przyszłość”. Są po prostu zaciekawione światem i samymi sobą. Próbują, eksperymentują, nie poddają się. I o to w tym chodzi! Poszukiwanie zainteresowań u małych dzieci powinno przypominać zabawę i wiązać się z samymi przyjemnymi emocjami. Zresztą, tak powinno pozostać przez całe życie.
Pamiętajmy również, że nam, zakochanym w swoich maluszkach rodzicom, może wydawać się, że nasza pociecha jest wyjątkowo utalentowana muzycznie, plastycznie, sportowo, czy jeszcze inaczej. To całkowicie normalne – chcemy być dumni ze swojej latorośli i każdy przejaw jej wyjątkowości bierzemy za dobrą monetę! Natomiast w przypadku kilkulatków nagłe zainteresowanie jakimś tematem czy umiejętnością bardzo często związane jest z naturalnym skokiem rozwojowym, którego dziecko właśnie doświadcza. To, że nasz dwulatek tupie rytmicznie do puszczanej przez nas muzyki, może, ale wcale nie musi oznaczać, że rośnie nam w domu mały Ringo Starr. I to jest jak najbardziej w porządku! Wspólny taniec na środku pokoju to wciąż fantastyczny pretekst do rozwijającej zabawy. Tylko i aż!
Dlaczego rozwijanie pasji u dzieci jest tak istotne?
Zacznijmy od tego, że rozwijanie pasji jest dobre zawsze – niezależnie od tego, czy mamy 4 lata czy 94. Natomiast w przypadku dzieci i nastolatków podążanie za zainteresowaniami fantastycznie wzmacnia i przyspiesza ich rozwój, tak intelektualny, jak i emocjonalny czy społeczny. Jeśli więc chcemy, by nasza pociecha była w życiu spełniona, szczęśliwa i sięgała po to, co dla niej najlepsze – a któż z rodziców tego nie chce – od najmłodszych lat zachęcajmy ją do rozwoju zainteresowań.
Korzyści z realizowania pasji w wieku dziecięcym i nastoletnim:
Jak wspierać pociechę w realizacji zainteresowań i marzeń?
Podpatruj pociechę podczas zabawy lub zwykłych codziennych czynności. Jeśli zauważysz, że jest wyjątkowo zwinna i lubi ruch – może warto zapisać ją na zajęcia z piłki nożnej lub lekkiej atletyki? Potrafi godzinami wybierać swoje stroje, a przy tym całkiem nieźle wychodzi jej rysowanie? Być może warto zachęcać ją do projektowania własnych kostiumów?
To prawdopodobnie jedna z najważniejszych rad. Jako rodzice często mamy tendencję do przenoszenia na swoje dzieci własnych pasji, zainteresowań i ambicji. Nie należy tego robić. Pamiętajmy, że zaangażowanie w jakiś temat powinno wypływać od samego dziecka – i tylko od niego. My jesteśmy jednie od tego, by wspierać pociechę na drodze do realizacji marzeń. Jej marzeń.
Aby maluch mógł odkryć swoją pasję lub życiowe powołanie, musi mieć okazję spróbować wcześniej wielu rzeczy. I tu właśnie do akcji powinni wkraczać rodzice. Odwiedzaj z dzieckiem ciekawe miejsca, takie jak teatry, kina, muzea. Podróżujcie – choćby po najbliższych okolicach. Chodźcie na basen, na mecze, na koncerty. Czytaj dziecku książeczki, rozbudzaj wyobraźnię i poszerzaj jego horyzonty.
Dzieci potrzebują pozytywnego wzmocnienia i pochwał. To buduje ich poczucie własnej wartości, uczy szacunku do własnych osiągnięć i motywuje do dalszej pracy. Czasami jednak przydaje się również konstruktywna krytyka. Absolutnie nie chodzi o to, by podcinać dziecku skrzydła, ale by delikatnie sprowadzić je na ziemię, gdy zbytnia fantazja i pewność siebie stanowią problem i zwiastują możliwość gorzkiego rozczarowania.
Im młodsze dziecko, tym bardziej przelotne mogą być jego zainteresowania. A nawet w późniejszym wieku, po spróbowaniu swoich sił w jakiejś dziedzinie, córka lub syn ma prawo po prostu zmienić zdanie. Nie traktuj kwestii pasji swojej pociechy w sposób kategoryczny i definitywny. Pozwól dziecku swobodnie poszukiwać „czegoś swojego”.
Tak długo, jak nie wpływa ona negatywnie na zdrowie i rozwój Twojego dziecka, każda jego pasja jest wspaniała. Nie musisz jej rozumieć ani tym bardziej podzielać. Po prostu wykaż zainteresowanie i absolutnie nigdy nie wyśmiewaj oraz nie lekceważ zainteresowań pociechy.
Twoje wsparcie jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma prawdziwy talent i możliwość zajścia w danej dziedzinie daleko. Rozwijanie pasji z czasem może przerodzić się w sposób na życie, ale to długa i mozolna droga, w której zawsze przyda się dodatkowa motywacja. Choćby do tego, by jednak wstać o tej 5:00 i pojechać na kolejny trening na basenie lub nie przestawać ćwiczyć gamy na pianinie, mimo że chętniej obejrzałoby się w tym czasie serial na Netflixie. Wszystko rozbija się o indywidualny charakter pociechy. Niektóre dzieci są wręcz zbyt ambitne i za mocno zdeterminowane. Takim dzieciakom należy pomóc nauczyć się relaksować i odrobinę odpuszczać, inaczej, ambicja może odebrać radość z dzieciństwa.
Ciągnąc zbyt wiele srok za ogon, niczego tak naprawdę nie robimy dobrze. To zresztą lekcja, która przydaje się również w dorosłym życiu. Dlatego, choć etap poszukiwań i prób jest niezwykle ważny, w pewnym momencie trzeba skupić się na czymś konkretnym. Zadbaj o to, by Twoje dziecko nie rozmieniało się na drobne, sama też nie zarzucaj go nadmierną ilością dodatkowych zajęć. Niech wybierze jedną lub dwie rzeczy i to im poświęci się najmocniej.
Historia pełna jest przypadków genialnych dzieci, które w drodze po sukces nie wytrzymały presji lub nie poradziły sobie w dorosłym życiu. Pasja powinna przede wszystkim dawać radość i przyjemność, być odskocznią od codziennego życia, możliwością samorozwoju. Gdy zaczynana dominować nad szkołą, rodziną i przyjaciółmi, traci wszystkie swoje zalety i przeradza się w niszczącą obsesję. Starajmy się pomagać dziecku zachować we wszystkim właściwe proporcje.