Jak radzić sobie z przeziębienie w ciąży?
Podwyższona temperatura, kaszel, katar i ból gardła to najbardziej rozpoznawalne objawy przeziębiania. Wielu z nas ma z nimi do czynienia kilka razy w roku. O ile jednak większość ludzi traktuje drobną infekcję jako chwilową niedyspozycję, o tyle kobiety w ciąży do tematu podchodzą dużo poważniej i nawet lekkie przeziębienie może wzbudzić ich niepokój. Jak zatem ciężarne mogą wspierać się w walce z niegroźną infekcją i po jakie środki warto sięgnąć?
Przeziębienie to przypadłość, który zdarzyć się może również w ciąży. Tak zwany stan błogosławiony to trudny czas dla organizmu i niestety w ciągu tych 9 miesięcy ciężarna jest szczególnie podatna na infekcje. Na szczęście pewne działania, jak na przykład unikanie dużych skupisk ludzi, bogata w witaminy dieta i częste mycie rąk, pomagają zminimalizować ryzyko infekcji. Przyszła mama powinna zatem przede wszystkim postawić na profilaktykę. Kiedy jednak – mimo wszystko – katar, kaszel i złe samopoczucie dadzą o sobie znać to również nie trzeba wpadać w panikę. Na początku najlepiej postawić na odpoczynek w łóżku i sięgnąć po domowe sposoby walki z wirusami. Panie, spodziewające się dziecka powinny jednak mieć na względzie, że jeżeli sytuacja będzie się niekorzystnie rozwijała i objawy po kilku dniach nie ustąpią, konieczna będzie wizyta w przychodni. Lekarz wówczas dokładnie zbada ciężarną i przepisze takie preparaty, które będą bezpieczne dla niej i dla maluszka. Często są to leki na bazie naturalnych składników, a także witaminy i woda morska do nosa. Ważne jest, aby nie kupować i nie przyjmować medykamentów na własną rękę, bo zamiast pomóc – można sobie zaszkodzić.
Klasyczne przeziębienie, któremu towarzyszy ogólne osłabienie, katar, kaszel i ból gardła, zwykle nie trwa długo i mija po około 7 dniach. W przypadku kobiet w ciąży ważne jest, aby zacząć działać już na samym początku wystąpienia objawów, bo wówczas można w dużym stopniu je zminimalizować i nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszej choroby. Istotny w takiej sytuacji jest odpoczynek, przestrzeganie zasad higieny i utrzymywanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury (18-20 stopni). Do diety dobrze wprowadzić duże ilości cebuli, czosnku i chrzanu, które mają właściwości odkażające i antybakteryjne. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Podczas przeziębienia koniecznie trzeba pić duże ilości płynów, takich jak niegazowana woda źródlana Mama i ja. Dla lepszego efektu wzbogacać ją można dodatkiem cytryny, miodu czy świeżego imbiru. Na bazie niskosodowej wody można również przygotowywać ziołowe herbaty, zwłaszcza rumianek i miętę, a także ugotować rozgrzewający rosół czy bulion warzywny”, mówi ekspert marki Mama i ja. Jeżeli przeziębieniu towarzyszy delikatnie podwyższona temperatura to kobieta w ciąży powinna dużo czasu spędzać w łóżku i porządnie wygrzać organizm. Przydatna w tym może być gorąca herbata z sokiem malinowym czy napar z lipy. Z wyższą gorączką walczyć można przy pomocy chłodnych okładów lub – po konsultacji z lekarzem – bezpiecznym dla ciężarnych paracetamolem. W przypadku wystąpienia kaszlu i drapania w gardle, przyszła mama może ratować się domowym syropem z cebuli, naparem z siemienia lnianego lub płukanki z soli. Na katar podziałać mogą natomiast inhalacje z wody z solą i kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub miętowego. Takie „babcine” sposoby są wbrew pozorom bardzo skuteczne i z pewnością pomogą kobietom łagodniej przejść przeziębienie w ciąży.
Każda infekcja, która dotyka kobietę w ciąży budzi jej niepokój. Nic w tym dziwnego – w końcu w takiej sytuacji dochodzą do głosu emocje i na pierwszym planie znajduje się troska o zdrowie maluszka. Na szczęście większość z pań łagodnie przechodzi sezonowe przeziębienia i może sobie z nimi poradzić w naturalny sposób lub przy niewielkiej pomocy lekarza.