Jak radzić sobie w ciąży podczas upałów?
Lato to trudny okres dla kobiet w ciąży. Z jednej strony słoneczna pogoda i otaczająca z każdej strony zieleń zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, z drugiej zaś wysokie temperatury sprawiają, że ciężko przeżyć ten czas. Przestrzeganie kilku ważnych zasad powinno ułatwić sprawę.
Postaw na wodę
O odpowiednie nawodnienie organizmu warto dbać zawsze. Jednak lato wymaga od przyszłych mam szczególnego przykładania wagi do tego aspektu. Podczas upałów zasoby wody szybko się kończą, a nerki produkują mniejszą ilość moczu. Skutkiem tego jest gorsze filtrowanie krwi, a co za tym Idze łatwiej o zatrucie produktami metabolizmu oraz powstanie obrzęków czy zasłabnięcie. Właściwa ilość wody pozwoli uniknąć tych dolegliwości. Najlepsza będzie tu woda niegazowana z niską zawartością sodu. Ważne jest, aby picie miało miejsce nawet wtedy, gdy pragnienie nie jest odczuwalne. Minimalną dzienną porcją są trzy litry, jednak dochodzi do tego 100 ml za każdy stopień powyżej 20ºC. Możemy od tego odliczać wodę w spożywanych soczystych owocach, jak np. arbuzach czy nektarynkach.
Nie zapomnij o nakryciu głowy
Głównym zadaniem nakryć głowy jest ochrona przed udarem, jednak dodatkowo chronią one twarz przed promieniami słonecznymi. W czasie ciąży bardzo łatwo jest o przebarwienia, których później ciężko się pozbyć.
Zadbaj o lekką dietę
Towarzyszące w ciąży uczucie ociężałości podczas letnich miesięcy staje się wyjątkowo uciążliwe. Aby je zminimalizować, warto zmienić dietę na lżejszą a posiłki podzielić na częstsze, lecz mniejsze. Ciężkostrawne mięso zastąpione rybami lub drobiem wraz z dużą ilością owoców i warzyw będą tu świetnym rozwiązaniem.
Poddawaj się chłodnym kąpielom
Chłodna kąpiel lub prysznic nie tylko pozytywnie wpłynie na samopoczucie ciężarnej, ale także przyniesie ulgę obolałym nogom. Pływanie we wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych to również, przynosząca ulgę w trakcie upałów, forma spędzania aktywnie czasu.
Unikaj klimatyzacji
Częsta zmiana temperatur może skutkować przeziębieniami, a nawet anginą. Jeśli jest to możliwe dobrze jest w ogóle nie korzystać z klimatyzacji ani nie przebywać w miejscach, w których jest ona włączona.
Szukaj cienia
Wysoka temperatura i długotrwałe przebywanie na silnym słońcu może spowodować skurcze. W trakcie przemieszczania się po mieście czy popołudniowych spacerów należy wybierać zacienione miejsca.
Noś lekkie ubrania
Idealnie sprawdzą się tu sandały, klapki oraz lekkie, przewiewne sukienki z bawełny lub lnu. Przepuszczające powietrze tkaniny sprawią, że ubrania nie będą przyklejać się do ciała i nie będzie to potęgować uczucia dyskomfortu.