Jak przygotować się do połogu?
Połóg to po ciąży i porodzie, kolejne duże wyzwanie w życiu młodej mamy. Jest to okres trwający ok. dwóch miesięcy, liczony od momentu urodzenia dziecka, podczas którego ciało kobiety bardzo intensywnie się regeneruje. Wracanie organizmu do formy sprzed ciąży jest niezwykle dużym wydatkiem energetycznym, a kiedy dochodzi do tego opieka nad noworodkiem, wahania hormonów, karmienie piersią i często nieprzespane noce, to połóg może być dla mamy bardzo trudnym okresem. Można się jednak do niego przygotować, aby jak najbardziej ułatwić sobie życie. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić.
Przygotuj zapasy jedzenia
To rada często udzielana w szkołach rodzenia. Zapasy gotowych obiadów przydadzą się szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie. Dzięki nim całej rodzinie łatwiej będzie skupić się na opiece nad maluchem, a świeżo upieczona mama będzie miała więcej czasu na odpoczynek. Właściwe odżywianie w początkowym okresie połogu staje się jeszcze istotniejsze, jeśli kobieta karmi dziecko piersią. Jak przygotować zapasy jedzenia? Warto ugotować obiady jeszcze przed planowanym terminem porodu i zamknąć je w słoikach, które czekać będą na nas w zamrażalniku. Możemy też zaopatrzyć się we wszystkie zdrowe oraz szybkie i łatwe w przygotowaniu produkty: kasze, makarony czy gotowe sosy w kartonach lub butelkach. Jeśli dysponujemy większymi zasobami finansowymi warto też rozważyć tzw. “dietę pudełkową” od sprawdzonego i pewnego dostawcy.
Postaw na zakupy z dostawą do domu
Każda kobieta jest inna i każda dochodzi do formy w swoim tempie, dlatego dla niektórych wyjście do sklepu tydzień po porodzie może nie stanowić ogromnego wyzwania, podczas gdy dla innych mam może okazać się ponad siły. Niektóre młode mamy otoczone są troskliwą opieką partnerów i rodziny, podczas gdy inne nie mogą na to liczyć, pozostając ze wszystkimi obowiązkami same. Szczególnie w takiej sytuacji warto rozważyć robienie zakupów spożywczych przez internet, z dostawą do domu. Aby wybrać firmę, która w pełni spełni nasze oczekiwania, najlepiej wypróbować ten sposób robienia zakupów jeszcze przed porodem.
Zadbaj o wygodne łóżko i rozważ zakup dostawki do łóżka
Wygodne łóżko jest niezwykle ważne, aby młoda mama mogła szybko się zregenerować i łatwiej wrócić do formy. Jeśli takim nie dysponujemy, rozważmy przeznaczenie oszczędności na jego zakup. Wybierzmy takie, które będzie nam jak najlepiej służyć – czyli będzie wyposażone w wygodny, dość twardy materac oraz stelaż, który nie będzie skrzypiał przy każdym ruchu. Dobry materac ma zadanie wspierać podczas snu regenerację kręgosłupa, który jest u kobiet często bardzo nadwyrężony ciążą i noszeniem malucha.
Inną ważną kwestią jest rozważenie zakupu tzw. “dostawki” dla dziecka – czyli małego łóżeczka dla niemowlaka dostawianego do naszego łóżka. Ma ono wiele zalet, a najważniejszymi z nich są: brak konieczności wielokrotnego wstawania w nocy do malucha, które osłabia organizm mamy, a które konieczne jest, jeśli niemowlę śpi w swoim łóżku. Kobieta ma dziecko cały czas obok siebie i wystarczy że przysunie je do siebie podczas karmienia lub spróbuje je uspokoić, nie tracąc przy tym cennych zasobów energii. Ponadto niemowlę śpiąc obok mamy, wyczuwa ją, dzięki czemu czuje się bezpieczniej.
Korzystaj ze wszystkich sprzętów ułatwiających życie
Jeśli dysponujesz zasobami finansowymi zaopatrz się we wszystkie sprzęty, które mogą ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie w nowej roli: zmywarkę do naczyń, suszarkę do ubrań, wyparzacz do butelek czy robot odkurzający oraz mopujący. Dzięki temu na co dzień będzie Ci zdecydowanie łatwiej – Tobie oraz Twojemu partnerowi odejdzie wiele mało przyjemnych, domowych obowiązków.
Stwórz swoją siatkę wsparcia
Jeszcze przed porodem warto zastanowić się do kogo będziemy mogły zwrócić się o pomoc, jeśli będzie nam potrzebna. W tym celu warto stworzyć swoją siatkę wsparcia, składającą się z serdecznych i bliskich nam osób. Jeśli mamy taką możliwość i czujemy, że będzie to dla nas odpowiednim rozwiązaniem, to mama, tata, teściowa, siostra czy przyjaciółki mogą wyręczyć nas w części obowiązków, abyśmy miały jak najwięcej czasu na regenerację i odpoczynek. Warto też sprawdzić, gdzie znajdziemy serdeczne i życzliwe grupy młodych mam, z którymi będziemy mogły wymieniać się swoimi doświadczeniami.
Pamiętaj o swoich potrzebach
Nowa życiowa rola, z którą wiążą się często różne wyrzeczenia, to nie jedyny obszar, o którym powinnyśmy pamiętać i na którym powinnyśmy skupiać całą swoją energię. Warto w tym czasie nie zapominać o swoich potrzebach i relaksie. Jest na to wiele łatwych sposobów, które możemy wykorzystać w domowym zaciszu: medytacja, techniki mindfulness, ciepłe kąpiele, muzyka relaksacyjna czy słuchanie audiobooków. Możemy wybrać z nich te, które najbardziej nam odpowiadają i przyniosą nam najwięcej korzyści.