Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
Ciąża to wielkie wydarzenie nie tylko dla przyszłych mam, ale i całej rodziny. W ogromie pozytywnych emocji nie można zapominać jednak, że dla starszego dziecka taka wiadomość to nie lada wyzwanie. Rodzice w dużej mierze odpowiedzialni są za to jak potoczy się relacja rodzeństwa, warto zatem poświęcić czas, aby była ona jak najbardziej udana.
Beztroskie życie jedynaka
Jedynacy często deklarują chęć posiadania rodzeństwa. Bywają sytuacje, w których dzieci same dopytują rodziców o to, kiedy wreszcie będą mieli braciszka czy siostrzyczkę. Zanim fantazja
o posiadaniu rodzeństwa stanie się rzeczywistością wszystko wydaje się niewyobrażalnie idealne.
Niestety nawet największy entuzjazm związany z przyjściem na świat nowego członka rodziny jest dla obecnego w niej dziecka sporym wyzwaniem. Świat jedynaka diametralnie się zmienia, pojawiają się bowiem emocje, z którymi ciężko jest mu sobie poradzić. Rodzi się zazdrość, bunt, nierzadko złość na rodziców i „nowego”, który sprawia, że ten czuje się mniej ważny. Dziecku ciężko zrozumieć dlaczego rodzice nie poświęcają mu już całej swojej uwagi, a dziadkowie, którzy dotychczas od progu przytulali, w pierwszej kolejności kierują się ku łóżeczku malucha. Aby uniknąć, przykrych dla dziecka pierworodnego odczuć związanych z pojawieniem się rodzeństwa, warto dobrze je na nie przygotować.
Oswajanie dziecka z myślą, że będzie miał rodzeństwo
Istotny jest zwłaszcza czas. Kiedy pojawia się w Waszym życiu moment, w którym myśl o kolejnym dziecku jest coraz bliższa to dobry okres by zacząć przygotowywać na to pociechę. Dobrze jest uświadamiać dziecko, że posiadanie rodzeństwa jest czymś naturalnym, nawiązywać do własnych doświadczeń, wspominać ile radości wniósł w wasze życie brat czy siostra. Warto zwracać uwagę dziecka na znajome rodzeństwa, kładąc nacisk na to, że są między nimi podobieństwa i różnice jednak każde z nich spełnia w życiu rodziców tak samo ważną rolę.
Kiedy ciąża staje się faktem, czyli jak przygotować jedynaka do przyjścia maleństwa na świat
Gdy informacja o ciąży jest już potwierdzona, a dom wypełnia radość z nią związana to czas,aby zacząć rozmawiać ze starszym dzieckiem. Samo stwierdzenie „będziesz miał/a rodzeństwo” zdecydowanie nie wystarczy. Należy bowiem systematycznie wprowadzać w wiedzę o tym, co to tak właściwie znaczy i z czym wiąże się pojawienie w domu nowego, mocno absorbującego osobnika. Dobrym sposobem jest pokazywanie starych zdjęć rodzinnych i filmów, z których malec ma okazję dowiedzieć się jak wygląda życie z niemowlakiem. Niech wie, że on też pojawił się na świecie mały oraz nieporadny i jest to etap w życiu, który każdy musi przejść. Warto podkreślić zalety wyrośnięcia z niemowlęctwa – możliwości zabawy z rówieśnikami, rozmowy z rodzicami, ciekawsze jedzenie i wiele atrakcji, z których niemowlę siłą rzeczy korzystać nie może. Wspomnienia o tym jak wyglądało życie, kiedy mama była w pierwszej ciąży, ile wniosło to radości w życie przyszłych rodziców, jak tatuś głaskał brzuszek, a mamusia czytała mu bajki, sprawi, że pociecha poczuje się kochana i wyjątkowa. Absorbowanie w urządzanie pokoju maluszka, wybór zabawek czy imienia przyniesie większe poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim w prosty sposób zakomunikuję: Twoje zdanie jest dla nas istotne, jesteś dla nas ważny.