Jak przygotować dom na nadejście bliźniaków?
Narodziny bliźniąt to dwa razy więcej szczęścia, ale i dwa razy więcej obowiązków oraz wydatków. Dlatego okres ciąży warto wykorzystać na intensywne przygotowania do misji specjalnej, jaką będzie przywitanie w domu dwóch noworodków naraz. O czym warto pomyśleć? Co sprawdzić? Co wpisać na listę zakupów? O tym w dzisiejszym wpisie.
Nie czekaj do ostatniej chwili
Każdy rodzic bliźniaków przyzna, że opieka nad dwoma noworodkami to więcej niż praca na cały etat – to praca 24 godziny na dobę. Gdy jeden maluch śpi, drugi się budzi. Gdy jeden jest głodny, drugi też zaczyna być. Karmienie, usypianie, kąpanie, wychodzenie na spacery, pranie podwójnej liczby ubranek – gdy zadań jest tak wiele, odpowiednie planowanie oraz organizacja czasu i przestrzeni stają się po prostu niezbędne.
Dlatego przygotowania zacznijcie jak najwcześniej – najlepiej już na początku ciąży. Również ze względu na finanse. Być może zakupy związane z urządzeniem domu i wyprawką trzeba będzie robić na raty, ewentualnie zaoszczędzić większą kwotę i pod koniec ciąży zabrać się za realizowanie gotowej już listy zakupowej.
Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu i jego najbliższej okolicy
Na wieść o ciąży bliźniaczej wielu rodziców zadaje sobie pytanie „czy z dwoma małymi brzdącami na pokładzie pomieścimy się w naszym mieszkaniu?” Warto spojrzeć na tę kwestię w kategoriach wyzwania, a nie problemu i tym mocniej zadbać o możliwie jak najbardziej ekonomiczną
i ergonomiczną organizację już istniejącej przestrzeni.
Dobrze, jeśli oprócz pokoiku dziecięcego lub kąciku z łóżeczkiem w Waszej sypialni, w mieszkaniu dostępny jest jeszcze co najmniej jeden zamykany pokój. W ciągu dnia maluchy lubią się nawzajem budzić, dlatego dobrze jest usypiać je w oddzielnych pomieszczeniach. Jeżeli takowego nie ma warto rozważyć wydzielenie go – o ile oczywiście jest taka możliwość.
Istotna jest również kwestia najbliższego otoczenia. Zwróć uwagę na szerokość korytarzy na klatce schodowej, schodów czy drzwi do windy (winda z pewnością się przyda). Przeanalizuj też sposób poruszania się po najbliższej okolicy – sprawdź wejścia do osiedlowych sklepów oraz szerokość osiedlowych chodników. Pamiętaj, że we wszystkich tych miejscach musisz zmieścić się z podwójnym wózkiem, który jest znacznie szerszy lub dłuższy niż ten standardowy. Taki wstępny rekonesans pomoże Ci wybrać właściwy model i możliwie komfortowo przemieszczać się z dwójką małych pasażerów. Pomyśl również o tym, gdzie będziesz „parkować” wózek. Na klatce schodowej?
W samochodzie? A może w wózkowni? – wówczas warto zawczasu dorobić sobie klucz do takiego pomieszczenia. Zasięgnij również informacji o tym, kiedy na najbliższym przystanku zatrzymują się niskopodłogowe autobusy – taka wiedza może się przydać, nawet jeśli na co dzień poruszasz się samochodem.
Karmienie
W początkowym etapie opieki nad maluchami karmienie będzie Ci zabierało (oczywiście z przerwami) praktycznie cały dzień. Dlatego tak ważne jest, byś przygotowała sobie do tego zadania wygodne i przytulne miejsce – coś jak połączenie centrum sterowania z kącikiem do relaksu. Wybierz raczej łóżko lub szeroką kanapę niż fotel – wygodniej będzie Ci karmić obie pociechy jednocześnie. Zainwestuj w specjalną poduszkę do karmienia, która znacznie poprawia komfort, zarówno mamy, jak i dzieciaczków. W zasięgu ręki przygotuj sobie miejsce, w którym będziesz trzymać coś do picia i jedzenia, a także pilot do telewizora, czytnik, książki, gazety i inne rzeczy, które umilą Ci czas karmienia. Warto kupić również lampkę nocną o miłym, łagodnym świetle, wygodne duże poduchy pod plecy oraz miękkie kocyki – dla Ciebie i dzieci.
Co się przyda?
Przewijanie
O ile w przypadku jednego malucha przewijanie da się załatwić w różnych, niekoniecznie specjalnie do tego przeznaczonych, miejscach, o tyle przy bliźniętach nie ma rady – trzeba zorganizować do tego wygodny kącik. Dzięki niemu zmienianie pieluchy i pielęgnacja maluszków pójdą sprawniej, a i utrzymanie porządku nie będzie stwarzało aż takiego problemu, co przy opiece nad dwoma maluchami ma naprawdę ogromne znaczenie.
Co się przyda?
Kąpanie
W początkowym okresie – póki maluchy nie nauczą się samodzielnie siedzieć – w grę będzie wchodzić jedynie kąpanie ich pojedynczo. Niemowlaki, które potrafią już siedzieć można już próbować kąpać jednocześnie. Wszystko dzięki matom, w których mocuje się specjalne oparcia – pod rączki i plecki. Maluchy siedzą przodem do siebie, a cały wieczorny rytuał jest dla nich wówczas również fantastyczną zabawą. Wspominaliśmy już o tym, jak ważną rolę w opiece nad bliźniętami stanowi dobra organizacja przestrzeni. W przypadku kąpieli naprawdę można to odczuć, w końcu cały proces powinien przebiegać szybko i sprawnie, tak by żaden z maluszków się nie przeziębił. Koniecznie skompletuj więc i odpowiednio porozkładaj w łazience wszystkie potrzebne rzeczy, a jeśli masz taką możliwość – zainstaluj również dodatkowy przewijak.
Co się przyda?
Usypianie
To jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii w opiece nad bliźniętami. Ale spokojnie, wszystko z czasem da się odpowiednio rozwiązać. Przez pierwsze 4-5 miesięcy życia maluchów za główne miejsce do spania może posłużyć pojedyncze łóżeczko. Rodzeństwo warto układać w poprzek mebelka. Bliskość braciszka lub siostrzyczki działa kojąco na maluchy. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że po kilku miesiącach, gdy dzieciaczki zaczną przewracać się na boki lub brzuszki, będą potrzebowały już osobnych łóżeczek. Dodatkowo – wspólne spanie zdaje egzamin głównie w nocy, a i to nie zawsze. W ciągu dnia przydadzą się dodatkowe miejsca i „łóżeczka” do spania, tak by można było rozdzielić maluchy i zapobiec sytuacji, w której jeden budzi drugiego.
Jeżeli maluszki będą czasami spały z Wami w łóżku przyda się zamontowanie po bokach specjalnych barierek zabezpieczających.
Co się przyda?