Jak picie wody wpływa na koncentrację, myślenie i aktywność fizyczną dziecka?
O tym, że wodę powinniśmy pić w każdym wieku, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jak do tego, że od niej zależy także właściwy rozwój naszych pociech. O korzyściach, jakie wynikają z codziennego picia wody przez dzieci, a szczególnie o jej pozytywnym wpływie na funkcjonowanie mózgu opowiada Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny, ekspert marki Mama i ja.
Woda a mózg oraz aktywność fizyczna – zalety picia wody przez dzieci
Aby ludzki mózg mógł właściwie działać, codziennie należy mu dostarczać dobrej jakościowo wody w odpowiednich ilościach. A mózg dziecka szczególnie potrzebuje wody, ponieważ mobilizuje go ona do pracy. Dzięki niej szybciej myśli, efektywniej pracuje i kreatywniej działa. Od wody zależy przewodzenie impulsów nerwowych, bystrość oraz jakość myślenia. Pozostałe zalety regularnego spożywania wody przez przedszkolaków i uczniów w ciągu dnia to:
Aby nasze pociechy mogły łatwiej przyswajać nowe informacje, a także bez przeszkód biegać, tańczyć czy skakać, ich organizm musi być właściwie nawodniony. Dotyczy to zarówno zajęć umysłowych, jak i czasu przed, w trakcie oraz po aktywności ruchowej. W tym celu musimy wyrobić u naszych szkrabów zdrowy nawyk sięgania po wodę zawsze wtedy, zanim jeszcze poczują pragnienie.
Skutki odwodnienia organizmu dziecka
Niedobór wody albo odwodnienie organizmu malucha można bardzo szybko określić, głównie na podstawie zachowania naszego dziecka. Otóż w stanie odwodnienia organizmu w pierwszej kolejności osłabiają się funkcje mózgu malucha i znacznie spada poziom koncentracji. Dziecko może być również poddenerwowane i rozdrażnione. Do innych skutków zbyt małej ilości płynów w ciele najmłodszych zaliczamy:
Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do całkowitego odwodnienia organizmu naszego szkraba, bo może mieć to bardzo nieciekawe konsekwencje, a nawet stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Nauczmy swoje dzieci systematycznego uzupełniania wody, którą utraciły podczas aktywności umysłowej i fizycznej.
Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Woda wodzie nierówna i wbrew pozorom nie każda nadaje się do picia przez najmłodszych. Dlatego to właśnie rodzice powinni zaopatrzyć malucha w odpowiedni rodzaj płynu, który pociecha weźmie ze sobą do przedszkola lub szkoły. Pamiętajmy, że woda dla dzieci musi być niegazowana, niskozmineralizowana, z małą ilością sodu. Wszystkie te wymogi spełnia, np. woda źródlana Mama i ja. Co więcej, dostępna jest ona w poręcznych butelkach, które są wprost stworzone do chwytania przez dziecięce rączki. Do wyboru mamy dwie wersje: o pojemności 0,5l oraz 0,33l – tutaj dodatkowo znajduje się wygodny ustnik, który znacznie ułatwi samodzielne picie wody maluchom.