Dziecko i pies – przyjaźń na całe życie?
Spotkać się można z opinią, że pies działa zbawiennie na rozwój emocjonalny dziecka. Maluch wychowujący się w towarzystwie domowych zwierząt uczy się bowiem wrażliwości, cierpliwości, otwartości na świat, a także troski o drugą istotę. A do tego zyskuje świetnego kompana do zabawy i przyjaciela na każdy dzień. Jako rodzice stajemy jednak przed licznymi pytaniami. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę, aby łatwiej podjąć decyzję.
Liczne badania potwierdzają, że obecność psa wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Czworonóg odgrywa dużą rolę w rozwoju sfery emocjonalnej – uczy empatii, spokoju i cierpliwości. Ma on także duże znaczenie dla rozwoju społecznego i intelektualnego najmłodszych. Maluchy wychowywane z psem często wykazują się większą pewnością siebie i są ciekawsze świata. W przypadku nieśmiałych dzieci zwierzęta pomagają im się otworzyć i uporać z samoakceptacją.
Jeśli borykamy się u naszych pociech z agresją kierowaną w stronę rówieśników, pies jest rozwiązaniem, które ułatwi rozładowanie napięcia i pomoże dziecku w byciu łagodniejszym i bardziej świadomym swojego złego zachowania. Jak to możliwe, że tak niewielkie stworzenie, może mieć tak duży wpływ na rozwój dzieci? Za wszystkim stoją hormony. Udowodniono, że podczas zabawy z czworonożnym przyjacielem, przytulania go czy głaskania, uwalnia się hormon miłości (oksytocyna), który jest bezpośrednio związany z silnym przywiązaniem i potrzebą bliskości. Endorfiny towarzyszące temu uczuciu wpływają zaś na zmniejszenie stresu i rozładowanie napięcia. Tak więc zwierzę wydaje się być najbardziej naturalnym środkiem do obniżenia poziomu hormonu stresu (kortyzolu).
Dziecko – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, np. uczulenia na sierść – może przebywać z pieskiem od pierwszych dni swojego życia. To od nas jako rodziców zależy, kiedy będziemy chcieli wprowadzić do domu nowego członka rodziny.
Spośród tysięcy ras nie ma wskazania, która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku rodziny z małym dzieckiem. Mówi się, że labradory mają spokojne usposobienie, ale – co może niektórych szczególnie zdziwić – prawdziwymi „psimi nianiami” przed laty były pitbulle! Nie powinniśmy zapominać o kundelkach ze schronisk, które często są pełne miłości i pokory, a więc byłyby doskonałymi kandydatami na zwierzę dla maluchów. Dlatego przy wyborze nie powinniśmy kierować się rasą, a raczej charakterem psiaka. Warto też skorzystać z usług psiego behawiorysty, który fachowym okiem spojrzy na psa i pomoże nam wybrać najbardziej ułożonego i nastawionego przyjacielsko do dzieci.
Ważnym punktem podczas decyzji o psie jest kwestia opieki – mimo że zwierzę brane jest dla głównie dla najmłodszych, musimy być świadomi, że to na nas spocznie większość obowiązków. Przed zakupem/adopcją powinniśmy zadać więc sobie szereg pytań:
Jeśli odpowiedzi brzmią twierdząco, warto rozpocząć poszukiwania. Pamiętajmy, że taki proces może trwać. Sprawdźmy najpierw ogólne cechy interesującej nas rasy, zapytajmy hodowców o opinię lub wybierzmy się do schroniska. Jeśli podejmiemy decyzję świadomie i odpowiedzialnie, czworonóg będzie korzyścią dla całej rodziny.