Amniopunkcja – na czym polega i do czego służy?
Amniopunkcja należy do coraz bardziej popularnych badań prenatalnych pozwalających stwierdzić lub wykluczyć wadę genetyczną płodu. Wykonywana jest między 14 a 20 tygodniem ciąży i polecana jest kobietom, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia schorzeń genetycznych.
Amniopunkcja, inaczej nazywana też amniocentezą wykonywana jest przy pomocy ultrasonografu na miejscowym znieczuleniu. Badanie polega na nakłuciu worka owodniowego i pobraniu z jamy owodni próbki płynu owodniowego. W pobranym płynie znajdują się komórki, których namnożenie na specjalnej pożywce pozwala na określenie kariotypu dziecka i tym samym stwierdzenie bądź wykluczenie wady genetycznej.
Kiedy, gdzie i czy w ogóle robić?
Amniopunkcję wykonamy w specjalistycznych ośrodkach i nie zaleca się wykonania wcześniej niż w 14 tygodniu ciąży. Na ten rodzaj badania najczęściej decydują się ciężarne, u których zachodzi podejrzenie obecności wady, ale istnieją inne wskazania determinujące konieczność jej wykonania.
Wskazania do wykonania badania:
Możliwe powikłania amniopunkcji:
Cena badania
Jest to jedno z badań, na które warto mieć skierowanie. Ze skierowaniem wykonamy ją bezpłatnie, natomiast przeprowadzona w prywatnym gabinecie będzie kosztowała od 1300 do nawet 2000 zł.