Bezpieczne zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży
Ciąża to okres szczególny dla kobiety, o czym doskonale wie każda z nas. Istotne poczucie atrakcyjności fizycznej i dbałości o siebie zaczynamy wtedy konfrontować z odpowiedzialnością za małą istotę, której absolutnie nie chcemy zaszkodzić. Rozważając wizytę u kosmetyczki lub w SPA trzeba mieć świadomość pewnych ograniczeń, których powinno się przestrzegać. Absolutnie nie musimy jednak rezygnować ze wszystkiego.
CZAS SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI
W trakcie ciąży w naszym organizmie zachodzi wiele zmian i procesów, które trzeba uwzględniać także przy higienie oraz zabiegach kosmetycznych. Skóra może być bardziej podatna na różne alergie, a zmiany hormonalne wywoływać dolegliwości, które do tej pory były nam zupełnie obce. Niewątpliwie w tym czasie należy zrezygnować z eksperymentów w urodzie i inwazyjnych zabiegów, zwłaszcza do końca 4 miesiąca ciąży, gdy u naszego dziecka kształtują się narządy ciała. Z drugiej strony, wizyta u kosmetyczki lub w SPA na pewno pomoże nam się zrelaksować i pozytywnie wpłynie na samopoczucie, a tym samym zdrowie. Odpowiedzialna przyszła mama powinna dobierać zabiegi kosmetyczne ze zdrowym rozsądkiem, zawsze informować kosmetyczkę lub personel gabinetu piękności o ciąży, a najlepiej konsultować planowane zabiegi ze swoim lekarzem.
Istnieje cała gama bardzo przydatnych i bezpiecznych rozwiązań dla kobiet w ciąży, sprzyjających zarówno odprężeniu, jak i urodzie. Pierwszym z nich są różnego rodzaju masaże, które rozluźnią napięte mięśnie oraz poprawią krążenie krwi – do najbardziej popularnych należą masaże twarzy, stóp i pleców. Podczas zabiegu oczywiście wykluczone jest leżenie na brzuchu. Obrzmiałe i obolałe stopy można także poddać delikatnemu peelingowi.
W czasie ciąży można wykonywać zabiegi oczyszczania twarzy (najlepiej używając do tego preparatów ziołowych), a także zabiegi dotleniające. Poprawią one wygląd skóry i usuną wszystkie nieprawidłowości. Polecane są również maseczki nawilżające i uszczelniające oraz maseczki owocowe, z bogactwem witamin niezbędnych dla cery.
Choć paznokcie służą czasem lekarzom do odczytu informacji o naszym stanie zdrowia, w ciąży można wykonywać manicure i pedicure. Oczywiście najlepiej robić to w zaufanych gabinetach, gdzie narzędzia są każdorazowo sterylizowane.
Dla przyszłych mam, które obawiają się rozstępów, dostępne są także kremy ujędrniające skórę, choć nie wszystkie używane w nich substancje są bezpieczne dla ciąży, dlatego każdorazowo należy się o to upewnić, pytając farmaceutę.
W ciąży należy unikać m.in.:
Zabiegi te nie są wskazane dla kobiet spodziewających się dziecka, a niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i płodu. W tym okresie powinnyśmy ich zdecydowanie unikać, decydując się na inne formy relaksu i upiększania.