Najczęstsze dolegliwości trawienne malucha
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego malucha potrafią skutecznie wybić z codziennego rytmu dziecko oraz rodziców. Najczęściej mamy do czynienia z kolką, ulewaniem lub zaparciami. Jak je rozpoznać i co jest ich przyczyną?
Uciążliwa kolka niemowlęca
Większość maluszków w pierwszych miesiąca życia cierpi na kolkę, która charakteryzuje się rozdrażnieniem, niepokojem oraz silnym płaczem. Jeśli przypadłości te występują szczególnie wieczorem, bez wyraźnej przyczyny i trwają minimum 3 godziny dziennie, przez 3 dni w tygodniu i tak przez 3 tygodnie możemy mieć pewność, że malucha dopadła kolka. Najczęściej przechodzi ona ok. 4-5 miesiąca życia dziecka, ale wraz z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak: zaczerwienienie twarzy, oddawanie gazów czy trudności z wypróżnianiem powoduje ogromny stres u niepokój u rodziców. Przyczyną kolki może być alergia na białko mleka krowiego, nietolerancja laktozy, nagromadzenie gazów, a nawet nieprawidłowy kontakt emocjonalny z rodzicami.
Nieprzyjemne zaparcia
Jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, związana z nieregularnym i często bolesnym wypróżnianiem się maluszka. Jednocześnie powoduje to silne napady płaczu oraz niepokoju. Jednym z powodów zaparć u niemowlaków jest karmienie mlekiem modyfikowanym, po którym konsystencja stolca jest inna niż podczas podawania pokarmu matki. Jeśli problem utrzymuje się z 2 tygodnie możemy mówić o stwierdzonej dolegliwości. Może to być spowodowane osłabieniem aktywności skurczowej jelita grubego. Konsystencja stolca u dziecka wiąże się bezpośrednio ze sposobem żywienia. Może wystąpić także podczas przejścia z diety mlecznej do rozszerzonej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta malucha. Zaparciom sprzyjają takie czynniki, jak: zmiana mleka matki na modyfikowane, zbyt wczesne podanie mleka krowiego czy mała ilość wypijanych płynów. Bardzo istotne jest regularne podawanie maluszkowi wody, która pomoże oczyścić jelita i „popchnąć” zanieczyszczenia prosto do pieluszki.
Czkawka
Inna dolegliwość, która równie często niepokoi rodziców to czkawka. Nie jest to jednak powód do stresu bowiem stanowi ona całkowicie naturalny odruch – szczególnie często występujący zwłaszcza w okresie niemowlęcym. Czkawka może pojawiać się wtedy nawet kilka razy dziennie, zazwyczaj po jedzeniu lub jeśli maluch nałyka się za dużo powietrza. Bywa ona również efektem długiego śmiechu. Dobrym sposobem na walkę z czkawką jest zadbanie o prawidłowe odbicie się po posiłku, podanie dziecku czegoś do picia lub po prostu przystawienie go na chwilę do piersi.