Jak przygotować się na wyjście z dzieckiem w mroźny dzień?
Idzie zima, a wraz z nią nadchodzą dylematy dotyczące spędzania czasu z dzieckiem na zewnątrz. Wychodzić, a może lepiej zostać w domu? Jak ubrać dziecko? Kiedy warunki nie sprzyjają i lepiej odpuścić sobie spacer? Pytań jest mnóstwo, a na większość z nich odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Przeczytaj nasze porady i bez obaw korzystaj z zimowej aury!
Zalety zimowych spacerów
Budowanie odporności, możliwość obserwowania otaczającego świata, poprawa apetytu i jakości snu – to tylko kilka zalet zimowych spacerów. Jeśli dobrze się do nich przygotujesz, wpłyną one pozytywnie nie tylko na zdrowie Twojego dziecka, ale i Twoje własne.
A oto inne zalety przechadzek wśród spadających płatków śniegu:
Nie bój się więc mrozu i nie rezygnuj z codziennych spacerów nawet zimą!
Czy zimą można spacerować z noworodkiem?
Wielu rodziców obawia się zimowych spacerów. Dlaczego? Z powodu grasujących w powietrzu wirusów, smogu i oczywiście tego, że nie będą w stanie odpowiednio zabezpieczyć swojego malucha przed mrozem.
Czy faktycznie jest się czego obawiać? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że poznasz kilka wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie odpowiednio przygotować malucha do wyjścia w mroźny dzień. Co więcej, z poniższego tekstu dowiesz się, jak w prosty sposób ocenić, czy dziecku nie jest zbyt ciepło lub zbyt zimno.
Jak ubrać dziecko?
Oczywiste jest, że trzeba ubrać dziecko stosownie do pogody. Co to jednak oznacza? Najlepszym sposobem, jest ubranie dziecka na cebulkę, by w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. W przypadku niemowląt postaw na wygodne, oddychające śpioszki oraz wysokiej jakości ocieplany kombinezon (najlepiej sprawdzi się kombinezon ze śpiworkiem). Obowiązkowo pamiętaj o czapce z przylegającymi ściśle do uszu nausznikami. Dodatkowo przykryj dziecko kocem lub kołderką. Podobnie jak ubranko, kocyk powinien być wykonany z wysokiej jakości chłonnego materiału, który nie pozwoli na przegrzanie. Jeśli pada lub mocniej wieje – pamiętaj o rozłożeniu daszka lub okryciu całego wózka specjalną folią ochronną. System termoregulacji u małych dzieci nie jest tak sprawny, jak u starszych, dlatego przyjmuje się, że noworodek musi być ubrany nieco cieplej niż osoba dorosła.
Jak chronić skórę dziecka na mrozie?
Wychodząc na mróz, trzeba pamiętać nie tylko o tym, by dziecko zostało odpowiednio ubrane, ale i zabezpieczone przed chłodem ochronną warstwą kremu. Ważne jest, by stworzyć na niezakrytej skórze pewnego rodzaju filtr, dzięki któremu nie dojdzie do odmrożeń nawet w najzimniejszy dzień.
Idealnie w tym celu sprawdzi się tłusty krem, bogaty w ochronny pantenol, wosk pszczeli i posiadającą silne właściwości nawilżające witaminę E. Zimowy krem powinien mieć dopisek, że jest on przeznaczony na tę właśnie porę roku. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie zawiera on wody, która – pod wpływem bardzo niskiej temperatury – może zacząć zmieniać stan skupienia.
Skąd będziesz wiedzieć, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno? Niestety płacz dziecka – oznaczający oczywiście odczuwany przez niego dyskomfort – nie powie nam, jaka jest jego przyczyna.
Na szczęście istnieje prosty sposób, by dowiedzieć się, co czuje dziecko. Wystarczy, że dotkniesz jego karku. Jeśli skóra w tym miejscu jest sucha i ciepła – wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast jest ona chłodna lub spocona – najlepiej wrócić do domu. W pierwszym przypadku dziecku jest za zimno, w drugim – ubrane zostało za ciepło.
Kiedy zrezygnować ze spaceru?
Codziennie wychodzisz z dzieckiem na spacer, chcąc je hartować i nie rezygnujesz ze swojej rutyny niezależnie od panujących na dworze warunków? Oto, kiedy lepiej jednak zostać w domu:
Pierwszy zimowy spacer z noworodkiem
Twoje dziecko urodziło się zimą, a Ty zastanawiasz się, kiedy będziecie mogli wybrać się na pierwszy zimowy spacer? Zaleca się, by pierwsze dłuższe wyjście z domu miało miejsce około 3. tygodnia życia malca. Jeśli aura nie sprzyja – zaczekaj do 4. tygodnia.
Jeśli obawiasz się szoku, jaki przeżyć może Twój maluszek, możesz zacząć przygotowywać dziecko do pierwszego spaceru jeszcze w domu. Jak to zrobić? Wystarczy, że ubierzesz je tak, jak do spaceru, a następnie otworzysz okno i przewietrzysz pomieszczenie. Dziecko w tym czasie – w pełni ubrane – może leżeć w łóżeczku lub wózku. Pierwsza sesja wietrzenia powinna trwać około 10 minut.
Nie tylko dziecko – pamiętaj również o sobie
Zimowy spacer to czas nie tylko dla Twojego dziecka, ale i dla Ciebie. Dlatego przygotowując się do wyjścia, nie zapomnij i o swoich potrzebach. Zadbaj o to, by ciepło się ubrać. Dodatkowy komfort zapewni Ci mufka do wózka, która utrzyma prawidłową temperaturę Twoich dłoni. Na spacer możesz zabrać ze sobą również dobrze trzymający ciepło termos z gorącą herbatą lub kawą.
Dbasz o skórę swojego maluszka? Tak samo powinieneś dbać o swoją skórę. Posmaruj ją kremem ochronnym wzbogaconym o ochronny filtr SPF. Nawet w pochmurny dzień nie powinniśmy o nim zapominać.
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci przełamać lęk przed zimowymi spacerami. Nie obawiaj się i w pełni korzystaj z zimowej aury!