Co pić w czasie ciąży, a czego unikać?
Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to co je, ale i na to, co pije. Na liście niewskazanych w ciąży napojów jest oczywiście alkohol, ale i nadmiar czarnej czy zielonej herbaty. Na szczęście istnieje szeroki wybór naparów o właściwościach prozdrowotnych, które z powodzeniem zastąpią zwykłą herbatę. Podstawą powinna być jednak woda. Dlaczego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie i jaką wodę najlepiej pić w ciąży?
Już od pierwszych miesięcy rozwoju dziecka warto zadbać o to, by mieć pod ręką zawsze pełny dzbanek ze świeżą wodą. Najlepiej ustawić go w widocznym miejscu, by pamiętać o regularnym nawodnianiu organizmu. Jeśli nie przepadasz za piciem wody, zawsze możesz wzbogacić ją listkami mięty i świeżymi owocami, takimi jak borówki, jeżyny czy maliny. Przed wyjściem z domu warto natomiast zabrać ze sobą butelkę lub termos, szczególnie w cieplejsze dni, gdy o odwodnienie nietrudno.
Dlaczego picie wody, szczególnie w ciąży, jest tak ważne? Człowiek w ok. 60% składa się właśnie z wody i jest ona niezbędna, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Regularne picie wody będzie pozytywnie wpływać na trawienie, oczyszczanie organizmu z toksyn czy utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Procent wody w ciele nienarodzonego jeszcze dziecka jest jeszcze większy, a jego domem są przecież wody płodowe. Dlatego też to zapotrzebowanie na wodę w czasie ciąży jest jeszcze większe niż w przypadku kobiet, które w ciąży nie są.
Jaka woda najlepiej sprawdzi się u kobiet spodziewających się dziecka? W tym wyjątkowym czasie, gdy organizm zaczyna mieć wyjątkowe potrzeby, najlepiej zastąpić swoją ulubioną wodę taką, która została stworzona specjalnie po to, by te potrzeby spełniać. Jednym z takich produktów jest naturalna woda źródlana Mama i ja.
Kobieta w ciąży powinna przyjmować dziennie ponad 2 litry wody. W okresie karmienia piersią liczba ta wzrasta nawet do 3 litrów. Jak największy procent tego zapotrzebowania powinna pokrywać właśnie niegazowana woda źródlana. Reszta to zupy, owocowe smoothie, herbaty czy inne napoje.
Jakie herbaty można spożywać, spodziewając się dziecka? Jak już wspomniano, ograniczyć należy picie herbaty czarnej z uwagi na dość wysoką zawartość kofeiny, która nie jest wskazana w ciąży. Fanki zielonej herbaty również powinny pomyśleć o alternatywie. Zielona herbata posiada bowiem sporą dawkę kofeiny i chociaż wokół jej spożywania narosło wiele mitów, najlepiej ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie, zwłaszcza jeśli ktoś nie chce rezygnować całkowicie z picia czarnej herbaty lub kawy. Oprócz czarnej i zielonej herbaty przyszła mama powinna również ograniczyć spożywanie takich herbat, jak: earl grey, napar z dziurawca, krwawnika oraz żeń-szenia.
Są to przede wszystkim herbaty ziołowe, które pozytywnie wpływają na dobre samopoczucie przyszłej mamy. Wiele ziół może pomóc zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, z którymi boryka się niemal każda kobieta w ciąży. Są to między innymi: zgaga, mdłości, uczucie pełności czy niestrawność.
Na dolegliwości ze strony żołądka pomóc może napar z mięty, w zupełności bezpieczny w okresie ciąży. W diecie przyszłych mamy – szczególnie tych, które borykają się z obrzękami – może znaleźć się również napar z mniszka lekarskiego. Jak działa? Pomaga on usunąć nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku obrzęków nóg. To charakterystyczna dla ostatniego trymestru ciąży dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć życie, sprawiając, że noszenie butów w swoim rozmiarze jest niemal niemożliwe. Oprócz mniszka lekarskiego i naparu z mięty ciężarnym poleca się również czystek, który jest naturalnym lekiem wzmacniającym odporność i działającym przeciwzapalnie.
Zbyt duża ilość kofeiny w codziennej diecie kobiety w ciąży może być niebezpieczna dla rozwijającego się w jej ciele płodu. Jednak niewielka ilość nie powinna mu w żaden sposób zaszkodzić. Ta niewielka ilość to ok. 200 mg, co przekłada się na jeden kubek kawy lub dwie, trzy filiżanki. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że po wypiciu kubka kawy, nie powinno się już pić czarnej lub zielonej herbaty. Można jednak zastąpić zwykłą kawę tą bezkofeinową, którą dostaniemy w postaci świeżych ziaren czy kawy rozpuszczalnej. Warto jednak pamiętać, że kawa bezkofeinowa nie jest tak naprawdę całkowicie pozbawiona kofeiny, więc nie można z nią przesadzać.
Dla tych, którzy nie potrafią obejść się bez kawy, najlepszych rozwiązaniem będzie kawa zbożowa. Z dodatkiem mleka i cukru smakuje podobnie jak kawa rozpuszczalna. Latem z kawy zbożowej można przyrządzić pyszną kawę mrożoną, pełną mleka, lodu i dodatków w postaci syropów smakowych, bitej śmietany czy chociażby płatków czekoladowych.
Dieta kobiety spodziewającej się dziecka powinna być szczególnie dobrze zbilansowana. Dotyczy to zarówno posiłków stałych, jak i płynnych. Dokładnie umyte warzywa i owoce, nieprzetworzone dania, mięso po obróbce termicznej – to właśnie takie produkty powinny znaleźć się w codziennym żywieniu przyszłej mamy. Oprócz tego duża ilość płynów, przede wszystkim woda np. woda źródlana Mama i ja. Dzień rozpocząć można natomiast świeżo wyciskanym sokiem owocowym – np. zawierającym sporą dawkę kwasu foliowego sokiem pomarańczowym. Pełny posiłek mogą zastąpić natomiast warzywne koktajle, które dostarczą organizmowi ogromu witamin w naturalnej, dobrze przyswajalnej postaci.