Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki, który najlepiej zakupić zanim jeszcze noworodek pojawi się na świecie. Aby zapewnić maleństwu komfort podczas jazdy samochodem, a sobie pewność, że pociecha jest maksymalnie chroniona w przypadku ewentualnego zderzenia, warto postawić na produkty wysokiej jakości, posiadające odpowiednie atesty, a jednocześnie wygodne w montażu i codziennym użytkowaniu. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy ona co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy.
Nowy czy używany?
Przewożenie maluszka w foteliku to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim sposób na zwiększenie jego bezpieczeństwa w czasie podróży. Warto zatem dokładnie przemyśleć ten zakup i pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Decydując się na fotelik używany, zakupiony przez internet lub od znajomych, bądź otrzymany od członków rodziny, których pociechy już z niego wyrosły, powinniśmy zwrócić uwagę na jego maksymalny okres eksploatacji. Choć wielu rodziców może być zdziwionych, że fotelik samochodowy może posiadać datę ważności, ma ona kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego maluszka. Nie zapominajmy, że z upływem lat plastik może się kruszyć, pasy przecierać a ich zapięcia zużywać i stawać zawodne. Nigdy nie mamy też pewności czy fotelik nie brał udziału w wypadku i jego konstrukcja nie uległa uszkodzeniu wskutek uderzenia, nawet jeśli pozornie wygląda on idealnie. Jeśli więc mimo wszystko planujemy zakup modelu „z drugiej ręki”, poprośmy sprzedawcę o okazanie dowodu zakupu i karty gwarancyjnej. Pamiętajmy też, że niektóre foteliki na etykiecie z numerem seryjnym mają zaznaczoną datę ważności lub maksymalny czas eksploatacji. Najlepiej jednak, o ile oczywiście pozwoli nam na to stan naszych finansów, zdecydować się na nowy fotelik, zakupiony w profesjonalnym sklepie z tego typu wyposażeniem. Osoby pracujące w takich miejscach zazwyczaj regularnie przechodzą szkolenia produktowe, dzięki czemu nie tylko pomogą nam wybrać odpowiedni model, ale też pokażą jak fachowo go zamontować.
Kluczowe jest bezpieczeństwo
Specjaliści zalecają, aby przez pierwsze lata dziecko w foteliku samochodowym podróżowało wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu kręgosłup, szyja i głowa maleństwa są lepiej podparte, a to znacznie zmniejsza ryzyko poważnych urazów w razie ewentualnego wypadku. Foteliki przeznaczone dla noworodków i niemowląt zwykle można montować wyłącznie w ten sposób. Wybierając określony model powinniśmy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu dziecku maksymalnego bezpieczeństwa. Oto najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę:
- Odpowiednia homologacja, czyli pozwolenie na użytkowanie fotelika na terytorium danego państwa lub określonego obszaru, np. UE, wydawane przez uprawnione do tego instytucje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (stan na styczeń 2022 roku) foteliki samochodowe stosowane w Polsce powinny posiadać pomarańczową etykietę homologacji wg norm europejskich ECE R44/03, ECE R 44/04 lub i-Size (UN R129). Używanie fotelika samochodowego, który nie ma jednej z tych etykiet, jest niezgodne z przepisami.
- Dostosowanie fotelika do wagi i wzrostu dziecka. To niby oczywiste, ale wielu rodziców chcąc zaoszczędzić kupuje modele z przedziału 0-25 a nawet 0-36 kg. Teoretycznie taki fotelik posłuży nam dłużej, bo może być używany do maksymalnej podanej wagi, jednak rodzice często jednak zapominają, że kluczowym kryterium decydującym o tym, czy fotelik może być nadal wykorzystywany, jest nie tylko waga dziecka, ale też jego wzrost. Jeśli otwory pasów ramiennych nie znajdują się na wysokości ramion, pasy nie dają się prawidłowo zapiąć, dziecko nie mieści sie w foteliku („wylewa się” z niego) lub jego główka wystaje ponad krawędź fotelika, to najwyższy czas na zmianę modelu na większy. Dla noworodków i niemowląt najodpowiedniejsze są foteliki z przedziału 0-13 lub 0-18 kg, które pozwalają na przewożenie dzieci wyłącznie tyłem do kierunku jazdy (taka pozycja jest dla nich najbezpieczniejsza). Jednocześnie gwarantują one, że przy maksymalnym ściągnięciu pasy nie będą dla malucha zbyt luźne, a on sam zbyt mały do danego fotelika (co ma szczególne znaczenie w przypadku bardzo drobnych dzieci).
- Tzw. pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, którą tworzą dwa pasy na ramionach, dwa na biodrach i jeden w kroku. Uprząż tego typu jest uważana za bezpieczniejszą niż w przypadku pasów trzypunktowych, w których nie występują pasy biodrowe, a jedynie te na ramionach i w kroku. Pięć pasów daje więcej punktów ochrony, szczególnie dla bioderek i miednicy dziecka, ponieważ w razie wypadku siły działające na małe ciałko są równomiernie rozłożone.
- Twarda obudowa fotelika i zabudowane osłony boczne, które jeszcze lepiej chronią głowę, szyję czy organy wewnętrzne dziecka, a więc te części ciała, które są szczególnie narażone na urazy podczas wypadku.
- Wysokiej jakości tapicerka. Najlepiej, jeśli zostanie wykonana z materiałów przepuszczających powietrze, a jednocześnie łatwych do utrzymania w czystości. Niektóre modele posiadają też wentylację w bocznych częściach skorupy fotelika, co zwiększa komfort w trakcie upalnych dni i ogranicza pocenie się dziecka.
Komfort użytkowania
Wybierając fotelik samochodowy poza oczywistą kwestią związaną z zapewnieniem dziecku maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie podróży, dobrze też pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które znacznie ułatwiają codzienne przewożenie pociechy. Należą do nich m. in.:
- Specjalna baza, którą możemy na stałe zamontować w aucie. Dzięki niej bardzo szybko zamocujemy i zdemontujemy fotelik, by używać go np. jako nosidło. Warto jednak zwrócić uwagę, że taka baza mocowana jest za pomocą systemu ISOFIX, który tworzą dwa metalowe uchwyty umieszczone na stałe w samochodzie w szczelinie między oparciem a siedziskiem oraz odpowiadające im elementy mocujące. Teoretycznie rozwiązanie to powinny posiadać wszystkie dostępne na rynku europejskim auta, które wyprodukowano po 2006 roku. Jeśli więc Twój samochód jest starszy lub został sprowadzony spoza Europy może nie posiadać mocowania ISOFIX – w takim przypadku postaw na fotelik przypinany tradycyjnymi pasami.
- Fotelik, który po wyjęciu z auta zamocujemy bezpośrednio na stelażu wózka. Jest niezwykle praktyczna opcja, jeśli planujemy wybrać się z maluszkiem na zakupy lub spacer za miasto, a jednocześnie zależy nam, by nie obudzić go podczas przekładania do tradycyjnego wózka. Pamiętajmy przy tym, że bezpieczeństwo maleństwa zawsze powinno być ważniejsze niż funkcjonalność. Zbyt długie przewożenie pociechy w foteliku, w tzw. pozycji wymuszonej, nie jest wskazane dla małych dzieci. Zwróćmy też uwagę, czy poza opcją montowania na stelażu fotelik posiada odpowiednie atesty i czy pasy do przypięcia dziecka są umieszczone na odpowiedniej wysokości. Coraz więcej producentów akcesoriów dziecięcych posiada w swojej ofercie tego typu modele, jednak nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi normami, a co za tym idzie mogą nie zapewniać maluchowi wystarczającego bezpieczeństwa w razie wypadku.
- Foteliki obrotowe 360 stopni, które dzięki specjalnej bazie mocowanej na ISOFIX pozwalają na obrócenie dziecka przodem lub tyłem do kierunku jazdy (pamiętajmy, że tak długo jak to możliwe, a przynajmniej dopóki dziecko nie przekroczy 9 kg, powinno być przewożone tyłem). Największą zaletą takich modeli jest jednak możliwość zwrócenia ich przodem do drzwi, co niezwykle ułatwia wsadzanie i wyjmowanie dziecka z samochodu, zwłaszcza gdy nie mamy dużo miejsca, bo zaparkowaliśmy między innymi autami.
- Regulacja wysokości zagłówka i kąta ustawienia fotelika. Ta opcja dotyczy jednak wyłącznie fotelików z grupy 0-25 i większych, a więc przeznaczonych dla starszych pociech. Możliwość regulacji wysokości zagłówka razem z pasami bezpieczeństwa sprawia, że fotelik rośnie razem z dzieckiem. Z kolei opcja pochylenia fotelika czyni drzemkę w czasie jazdy jeszcze przyjemniejszą.
Niezwykle bogata oferta dostępnych fotelików samochodowych sprawia, że wybór idealnego modelu może być nie lada wyzwaniem. Zanim jednak podejmiemy decyzję co do zakupu, upewnijmy się, że dany produkt posiada odpowiednie atesty oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróży. Zawsze też możemy poprosić o pomoc sprzedawców, którzy z pewnością chętnie udzielą nam cennych rad i podpowiedzą jaki fotelik będzie najlepszy dla naszego dziecka.