Jak przetrwać upały w ciąży?
Upały w ciąży potrafią dać się we znaki. Ból kręgosłupa, nadmierne pocenie się i obrzęki nóg – to tylko niektóre z dolegliwości, jakie towarzyszą ciężarnym przy wysokich temperaturach. Aby zminimalizować dyskomfort i zadbać o bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze maluszka warto wprowadzić w życie kilka sprawdzonych rad.
Żar lejący się z nieba potrafi być prawdziwą udręką dla ciężarnych. Szczególnie wtedy, gdy ciąża jest już bardzo zaawansowana, a jej ostatnie miesiące przypadają na okres letni. Podwyższona temperatura sprawia, że zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, a serce poddawane jest zwiększonemu wysiłkowi. Towarzyszą temu typowe dolegliwości, takie jak obrzęki, osłabienie organizmu, problemy ze skórą, wzmożone pocenie się, bóle kręgosłupa, a nawet głowy. To wszystko sprawia, że przyszłej mamie dużo trudniej jest przetrwać gorące dni, a niekiedy staje się to swego rodzaju wyzwaniem, zabierając całą radość z tak pięknego okresu jakim jest oczekiwanie maluszka. Warto pomóc sobie przeżyć ten ciężki czas, korzystając z prostych sposobów.
Lato to pora roku, która szczególnie wymaga od nas odpowiedniego nawodnienia. Kiedy pijemy zbyt mało, organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach i tym samym zwiększa się ryzyko powstawania obrzęków. Jeżeli stan nawodnienia będziemy utrzymywać na właściwym poziomie, zwiększamy prawdopodobieństwo, że ominą nas takie dolegliwości. Dlatego butelka wody powinna być jedną z pierwszych rzeczy, które ciężarne pakują wychodząc na spacer, po zakupy, czy do pracy. Ilość, jaką powinnyśmy wypijać to ok. 2,5-3 litry w ciągu dnia. Ważne, żeby dobierać również odpowiedni rodzaj, o niskiej zawartości sodu, jak np. Mama i ja.
By uniknąć obtarć skóry warto postawić na luźne, bawełniane ubrania, bezuciskową bieliznę i obuwie odkrywające stopy. Idealnie sprawdzą się sukienki, które pozwolą skórze oddychać i umożliwią sprawną termoregulację. Jeśli nie lubimy sukienek, wybierzmy krótkie spodenki, ale wykonane z lnu. Najlepiej wybierać spodnie z luźną gumą lub specjalnym pasem dla ciężarnych. W ten sposób brzuch nie będziemy uciskać brzucha. Staniki powinny mieć szerokie ramiączka, by nie wbijać się w skórę, a majtki powinny być bezszwowe. Jeśli chodzi o obuwie najlepiej wybrać klapki bądź odkryte sandałki. Pamiętajmy też o nakryciu głowy, które będzie chronić nas przed udarem.
Temperatury sięgające ponad 30. stopni to ogromny dyskomfort dla każdej przyszłej mamy. Bardzo ważne jest, by uważać wtedy na przegrzanie organizmu, które w skrajnych przypadkach może skutkować odklejeniem się łożyska. Dlatego zrezygnujmy lepiej z wylegiwaniu się na bezpośrednim słońcu i spacerach między 11 a 16. Jeśli już musimy wyjść z domu w tych godzinach, wybierajmy zacienione ulice, przed wyjściem nasmarujmy się kremem z filtrem, schowajmy głowę pod czapką lub kapeluszem i spakujmy butelkę wody do torebki.
W tym okresie unikajmy tłustych, ciężkostrawnych dań, które z pewnością jeszcze pogorszą nasze samopoczucie. Wybierajmy sezonowe owoce i warzywa, pieczone ryby i pełnoziarniste pieczywo. Wszystkie „mokre” warzywa i owoce, jak np. arbuz czy ogórek, będą strzałem w dziesiątkę!
Woda przyniesie prawdziwe ukojenie w ciężkie, słoneczne dni. Nie tylko ochłodzi i orzeźwi, ale też poprawi kondycję bez obciążania stawów. Letni prysznic brany kilka razy dziennie zrelaksuje i uspokoi, a kąpiel w roztworze z solami kosmetycznymi bądź leczniczymi zagwarantuje ulgę obolałym i obrzękniętym nogom.