Pozycje do spania dla niemowlaków
Sen zajmuje w życiu niemowlaka dużą ilość czasu, dlatego bardzo ważna jest pozycja, w której oddaje się tej słodkiej przyjemności. Ta, w jakiej zaśnie ma bowiem ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jego odpoczynku. Przed podjęciem wyboru, która z pozycji będzie właściwa dla naszego maleństwa, warto przyjrzeć się im bliżej.
Usypianie niemowlaka nie należy do najłatwiejszych zadań i często przysparza rodzicom wiele zmartwień. Nie tylko ze względu na długi czas trwania i częstą niechęć do współpracy dziecka, ale też obawę przed tym, w jakiej pozycji będzie mu najlepiej. Jest to słuszna zagwozdka, gdyż z racji ograniczonej możliwości poruszania się, maluch jest zdany tylko na nas. W takiej pozycji w jakiej zaśnie, spędzi najbliższe godziny odpoczynku. Z tego powodu ułożenie niemowlaka musi być komfortowe nie tylko z jego punktu widzenia, ale też bezpieczne i dostosowane do jego wieku i potrzeb.
Pozycja na plecach bez poduszki
Jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania i co ważne, przeznaczona dla maleństwa już od momentu jego narodzin. To ułożenie szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku dzieci zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji konieczne jest, by główka niemowlaka była delikatnie odchylona na bok. Pozwoli to zabezpieczyć go przed zachłyśnięciem się pokarmem w momencie ulewania. Nie ma tu górnej granicy wieku i zaleca się, aby kłaść dzieci na plecach aż do momentu, kiedy same będą w stanie wybrać sobie swoją ulubioną pozycję i przekręcić się z boku na bok. Zazwyczaj następuje to w okolicach piątego-szóstego miesiąca życia.
Pozycja na plecach z poduszką
Po upływie szóstego miesiąca życia do pozycji na plecach możemy dodać płaską poduszkę. Warunkiem koniecznym jest tu grubość poduszki, a raczej jej brak. Musi być naprawdę płaska i delikatna, by nie odchylać główki do tyłu ani nie wypychać jej do klatki piersiowej. Ważny jest też moment wprowadzenia poduszki – jeśli zdecydujemy się na nią kiedy dziecko będzie mniejsze, może to utrudniać naukę samodzielnego obracania się z boku na bok.
Pozycja na brzuchu
To pozycja dedykowana tylko i wyłącznie „starszakom”, które potrafią już samodzielnie zmienić swoje położenie. Zdecydowanie nie jest zalecana dzieciom w pierwszych miesiącach ich życia gdyż znacząco zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Ponadto w takim ułożeniu dochodzi do ugniatania przepony przez co mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem. Nie oznacza to oczywiście, że pozycja ta jest całkowicie zabroniona wśród wszystkich dzieci – konieczne jest dostosowanie do wieku i umiejętności samodzielnego obracania siebie i główki. Jak w każdej innej sytuacji warto zadbać o to, by materaca był wystarczająco twardy i nie dochodziło do uginania się pod ciężarem niemowlaka.
Pozycja na boku
Tak jak w przypadku układania dziecka do snu na brzuchu, pozycja na boku zarezerwowana jest dla maluchów, które potrafią już swobodnie się obracać i podtrzymywać główkę. Zdarza się, że we wcześniejszym okresie takie ułożenie jest zalecane ze względów medycznych, wtedy najczęściej stosuje się specjalne podkładki z podpórkami, które pozwalają zachować dziecku określoną pozycję.